• +48 502 21 31 22

Zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do wyginięcia ludzkości

Hipoteza o wyginięciu ludzkości to najczarniejszy scenariusz, w którym zmiany klimatyczne pociągają za sobą inne katastrofalne wydarzenia jak konflikty jądrowe, pandemie czy kryzys głodu o niespotykanych rozmiarach.

Zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do wyginięcia ludzkości

Zmiany klimatyczne mogą się przyczynić do postępującego głodu, ubóstwa, przedwczesnych zgonów, katastrof naturalnych i masowych migracji na całym świecie. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge w swoim nowym badaniu zwracają uwagę na kolejne konsekwencje.

Badacze rozważyli scenariusz, według którego do 2070 r. temperatury wzrosną nie o 1,5°C lub 2°C, o czym często mówią klimatolodzy, a o 3°C. Badania do tej pory brały pod uwagę poważne problemy, z jakimi będą się mierzyły gospodarki w różnych krajach, ale nie brały pod uwagę skrajnej możliwości – efektu domina, który mógłby doprowadzić nawet do wyginięcia ludzkości.

Do 2070 r. wzrost temperatur i jego polityczne konsekwencje bezpośrednio dotkną dwóch sił nuklearnych, a także siedmiu laboratoriów o maksymalnych zabezpieczeniach, w których znajdują się najgroźniejsze patogeny na świecie. Istnieje poważne niebezpieczeństwo wystąpienia efektu domina. Naukowcy szacują, że przy wzroście temperatur o 3°C do 2070 r. dwa miliardy ludzi żyjących w krajach o niestabilnych systemach politycznych doświadczałyby średniej rocznej temperatury na poziomie 29°C.

Hipoteza o wyginięciu ludzkości to najczarniejszy scenariusz, w którym zmiany klimatyczne pociągają za sobą inne katastrofalne wydarzenia jak konflikty jądrowe, pandemie czy kryzys głodu o niespotykanych rozmiarach. – Myślę, że rozsądnie jest rozważać najgorsze scenariusze. Robimy to w każdej innej dziedzinie życie i zdecydowanie powinniśmy to zrobić, jeśli chodzi o los planety i żyjących na niej gatunków – uważa główny autor badania dr Luke Kemp.

Badacze z Uniwersytetu w Cambridge zaznaczają, że nie chcą nikogo straszyć, jednocześnie jednak podkreślają, że niebranie pod uwagę tego typu scenariuszy jest niebezpieczne. Zaapelowali do naukowców przy ONZ, aby kładli większy nacisk na badania pod tym kątem, ponieważ poważne zmierzenie się z tego typu prognozami może zmniejszyć ryzyko tego, że się ziszczą.

Dr Luke Kemp przywołuje teorię zimy nuklearnej i tego, że świadomość ryzyka jej wystąpienia wpłynęła na kontrolę zbrojeń w latach 70. i 80. – Mam nadzieję, że znajdziemy równie jasne i konkretne mechanizmy, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. I że będą miały podobne efekty – podkreśla główny autor badania.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka