• +48 502 21 31 22

W sklepach drożej o 18% niż rok temu

Najmniej w czerwcu zdrożało pieczywo – średnio o 8,9% w porównaniu z 2021 r.

W sklepach drożej o 18% niż rok temu

W czerwcu w sklepach było drożej średnio o blisko 18% w porównaniu do sytuacji rok temu. Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów, najbardziej produkty tłuszczowe. W maju ceny były wyższe o blisko 17% rok do roku, w kwietniu notowano wzrost o 22%. W "Indeksie cen w sklepach detalicznych" UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe łącznie zestawiły ze sobą blisko 24 tys. cen detalicznych z prawie 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie obecne na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash and carry działające w 16 województwach.

Według Stanisława Flejterskiego z WSB w Szczecinie przyczyn powszechnej drożyzny w czerwcu było wiele, zarówno po stronie podaży, jak i zachowań konsumentów. – Można przypuszczać, że szczyt podwyżek jest dopiero przed nami. Wiele zależy od polityki pieniężnej NBP i polityki fiskalnej rządu, ale też od zmian cen produktów importowanych, z gazem, ropą naftową i węglem na czele – tłumaczy.

Z analizy wynika, że w czerwcu po raz kolejny najbardziej w porównaniu do minionego roku – o 37,2% – podrożały produkty tłuszczowe. W maju podwyżka wyniosła 54,8%. W czerwcu olej zdrożał o 30,2%, natomiast cena masła poszybowała o ponad 48%.

Drugie w zestawieniu produktów notujących wzrost cen znalazło się mięso z wynikiem o 30,5% (w maju było to 26,8%). W tej kategorii najmocniej zdrożała wołowina – o 42%. Drób w czerwcu podskoczył o 25,6% rdr, wieprzowina o nieco ponad 16,1%. Mięso stale drożeje ze względu na wzrosty cen energii elektrycznej, paliw, pasz oraz nawozów. Ponadto wojna w Ukrainie znacząco opóźnia dostawy zbóż, które są głównym składnikiem pasz i karm dla zwierząt ubojnych.

Na podium najbardziej drożejących kategorii w czerwcu były używki, które średnio zdrożały o 1/4 w relacji rocznej. W maju było to o 13,4%. W tej kategorii herbata zdrożała o 26,5%, a najmniejsze wzrosty zanotowało z kolei piwo – średnio o 15,5% rdr.

Niewiele mniejszą dynamikę wzrostu cen notowały w czerwcu owoce. W ujęciu rocznym zdrożały o 23,6%. Jeszcze w maju ich ceny spadły o 6,4%.

Zwyżki cen poniżej 20% rdr notowały w czerwcu produkty sypkie (19,6%), tzw. inne produkty, czyli karmy dla psów czy pieluchy dla dzieci (18,5%) oraz napoje (18,1%). Najmniej natomiast zdrożało w czerwcu pieczywo – średnio o 8,9% rdr.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka