• +48 502 21 31 22

41% powierzchni magazynowej w Polsce ma zielone certyfikaty

Specjalne certyfikaty są potwierdzeniem, że w magazynie zastosowano zielone technologie.

41% powierzchni magazynowej w Polsce ma zielone certyfikaty
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

W 2012 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce nieznacznie przekraczały poziom 7 mln m²., teraz jest to już ok. 25 mln m². 41% z nich to magazyny z zielonymi certyfikatami.

Tegoroczny raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego "Zrównoważone certyfikowane budynki 2022" wskazuje, że okres od marca 2021 do marca 2022 r. był kolejnym z rzędu rokiem dynamicznego wzrostu certyfikowanych powierzchni w sektorze magazynowo-przemysłowym. Certyfikacji poddano rekordową liczbę 171 budynków (rok wcześniej 86), dzięki czemu na rynku jest już prawie 400 certyfikowanych magazynów.

Certyfikaty są potwierdzeniem, że w magazynie zastosowano zielone technologie i spełnia on kryteria dotyczące budownictwa zgodnego z polityką zrównoważonego rozwoju. Na świecie najczęściej przyznawanym jest amerykański LEED, jednak w Polsce popularniejszy jest brytyjski BREEAM oparty na europejskich normach budowlanych (90% certyfikowanych budynków magazynowych ma BREEAM, 7% LEED). Jeszcze kilka lat temu posiadanie ekologicznego certyfikatu było rzadkością w budynkach magazynowych.

Jednym z najmocniej rozwijających się w ostatnim roku trendów jest instalowanie paneli fotowoltaicznych albo wzmacnianie dachów tak, aby możliwy był montaż paneli w przyszłości. Rośnie również zainteresowanie wynajmem magazynów wyposażonych w systemy magazynowania oraz filtracji wody deszczowej, którą potem można wykorzystać do spłuczek w toaletach czy podlewania terenów zielonych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka