• +48 502 21 31 22

O Europejskim Zielonym Ładzie podczas ECC

Projekt: Gospodarka

Podczas ECC dominowały zagadnienia związane z odbudową europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, a także wyzwania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu.

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Redakcje, wydawcy, gazety, media
Stowarzyszenia, kluby i związki

W dniach 2-4 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się Europejski Kongres Gospodarczy. Został on zorganizowany w formule hybrydowej - zarówno stacjonarnie, jak i online. Odbyło się łącznie ponad 70 debat i dyskusji z udziałem ok. 400 prelegentów. EEC 2020 zgromadził 3 tys. gości w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i ponad 100 tys. osób śledzących debaty w Internecie.

Dominowały zagadnienia związane z odbudową europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, a także wyzwania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Europejski Zielony Ład to plan działań Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej gospodarki. Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata, a aby sprostać tym wyzwaniom, Europa potrzebuje nowej strategii na rzecz wzrostu służącej przekształceniu Unii w nowoczesną, oszczędzającą zasoby i konkurencyjną gospodarkę. Kluczem do tego jest bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym i przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. W efekcie do 2050 r. UE chce stać się kontynentem neutralnym dla klimatu.

Za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu odpowiada wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wziął on zdalnie udział w obradach drugiego dnia kongresu.

- Mija dziesięć miesięcy od prezentacji Europejskiego Zielonego Ładu. To połączenie polityk mających podjęcie ważnych wyzwań ku utrzymaniu bioróżnorodności i ochrony środowiska. Ale mamy wiele więcej do zaoferowania. Zielony Ład to także ważne zobowiązanie dla Katowic i całego regionu, aby to była sprawiedliwa transformacja, aby region nie został w tyle. Jeżeli ten, lub inny region, pozostanie w tyle to nie będzie to sprawiedliwa transformacja i nie będzie miała ona społecznej akceptacji – powiedział Frans Timmermans podczas debaty "Zielony Ład i sprawiedliwa transformacja".

Zaproponowany został mechanizm sprawiedliwych przekształceń, który może wygenerować inwestycje wartości 100 miliardów euro w regionach, gdzie obecnie węgiel jest używany - także na Śląsku. - Musimy doprowadzić do tego, aby wszystkie regiony węglowe były do tego przygotowane. Nie ma możliwości odejścia od transformacji energetycznej, rozmawiamy o tym z regionami i one to rozumieją – tłumaczył Frans Timmermans.

Wiceprzewodniczący KE ocenia, że w Polsce jest duży potencjał do rozwoju technologii wodorowych, biogazu i morskiej energetyki wiatrowej. - Polska to kraj inżynierów, jest tu wiele aktywów i możliwości. To nie oznacza, że transformacja energetyczna jest łatwa. Musimy zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Dziś Polska jest źródłem inspiracji dla Ukrainy i Białorusi. 30 lat temu te państwa miały podobny start – powiedział.

Frans Timmermans podkreślił także, że ważnym zadaniem dla UE jest porozumienie się z innymi gospodarkami w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przypomniał, że państwa grupy G 20 są odpowiedzialne za ok. 80% światowej emisji CO2. Zwrócił uwagę, że istnieje ryzyko ucieczki emisyjnych przemysłów z państw UE do innych regionów, gdzie normy środowiskowe są znacznie łagodniejsze. Dlatego zaproponowano wprowadzenie specjalnego podatku na granicach UE, aby wyrównać te dysproporcje.

- Świat się zmienia w bezprecedensowym tempie i Europa musi być liderem. Jeszcze 10 lat temu węgiel był najtańszym źródłem energii, także w UE, teraz energetyka wiatrowa i fotowoltaika są najtańszymi źródłami energii. W roku 2019 zużycie węgla w UE spadło o prawie 25%, to największy spadek we współczesnej historii – powiedział Frans Timmermans.

fot. eecpoland.eu
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka