• +48 502 21 31 22

Fundusze europejskie wesprą innowacyjność i zieloną transformację

Środki zostaną przeznaczone m.in. na program "Czyste powietrze", cyfryzację transportu i wsparcie systemu kształcenia zawodowego.

Fundusze europejskie wesprą innowacyjność i zieloną transformację

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała odblokowanie Funduszy Europejskich dla Polski. Chodzi o 137 mld euro z Funduszu Odbudowy i funduszy Polityki Spójności, które pobudzą polską gospodarkę i inwestycje. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na przyspieszenie zielonej i cyfrowej transformacji w gospodarce, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla biznesu i mieszkańców czy innowacyjność i wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko podkreślił, że przed polskim rządem stoi teraz wytężona praca, a jej efektem ma być wyrównanie szans rozwojowych w Polsce. – Dzisiaj kod pocztowy, pod którym mieszkamy, ma zbyt duże znaczenie i wpływ na jakość życia. Celem inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Europejskich jest to, aby kod pocztowy był po prostu kodem pocztowym. By szanse były równe dla wszystkich mieszkańców Polski, niezależnie od tego, czy mieszkają w wielkim mieście, miasteczku czy na terenach wiejskich. To będziemy się stali robić przez najbliższe lata – podkreślił.

Z pierwszej płatności Polska otrzyma ponad w sumie 6,3 mld euro (31 mld zł), w tym blisko 2,7 mld euro z części dotacyjnej i 3,6 mld euro z pożyczki. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na program "Czyste powietrze", poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego (m.in. modernizacja przejazdów kolejowych), vouchery na laptopy dla nauczycieli, inwestycje w bezpieczeństwo transportu (m.in. modernizacja niebezpiecznych punktów, budowa obwodnic oraz instalacji urządzeń nadzoru ruchu drogowego), cyfryzację transportu (wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, m.in. systemy ERTMS, zdalnej kontroli, zarządzania ruchem), wyposażenie i modernizacji infrastruktury w sektorze rolno-spożywczym, wsparcie systemu kształcenia zawodowego, dofinansowanie dla miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 (żłobki i klubiki dziecięce) oraz dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach tzw. białych plam.

Do samorządów trafi 33,5 mld euro (150 mld zł), które ożywią zrównoważony rozwój terytorialny kraju, wesprą rozwój przedsiębiorczości w Polsce, rynek pracy, badania i ochronę środowiska, a także poprawią dostępność transportową.

Zgodnie z celami Unii Europejskiej znaczna część budżetu KPO przeznaczona będzie na cele klimatyczne (46,6%), na transformację cyfrową (21,3%), a także na reformy socjalne (22,3%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka