• +48 502 21 31 22

Praca hybrydowa poprawia samopoczucie, work-life balance i wydajność

Czas spędzony poza biurem zwiększył równowagę między życiem zawodowym i prywatnym w przypadku prawie 60% pracowników z Polski.

Praca hybrydowa poprawia samopoczucie, work-life balance i wydajność

Praca hybrydowa przyczyniła się do poprawy samopoczucia pracowników na całym świecie, lepszej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz do wzrostu wydajności pracy. Badanie Cisco „Pracownicy są gotowi na pracę hybrydową, a ty?” („Employees are ready for hybrid work, are you?”) wykazało, że 46,8% ankietowanych pracowników zauważa poprawę jakości swojej pracy, a 45% uważa, że wzrosła także ich wydajność. Dodatkowo 66,8% twierdzi, że ich zadania mogą być obecnie wykonywane jednakowo dobrze zarówno zdalnie, jak i w biurze.

Z badania przeprowadzonego wśród 28 tys. pracowników z 27 krajów wynika jednak, że tylko 23,4% uważa, że jego firma jest bardzo dobrze przygotowana do hybrydowej pracy w przyszłości. W Polsce tego samego zdania jest jeszcze mniej, bo 18,9% zapytanych osób.

– Zarówno pracownicy, jak i firmy dostrzegają wymierne korzyści w zakresie kluczowych wskaźników: od poprawy ogólnego samopoczucia pracowników, po lepszą produktywność i wydajność pracy. Niemniej jednak należy zrobić jeszcze więcej, aby w pełni wykorzystać możliwości pracy hybrydowej, zwłaszcza w zakresie budowania kultury integracyjnej, opracowywania strategii zaangażowania pracowników oraz wdrażania infrastruktury technologicznej, która pozwoli organizacjom osiągnąć poziom gotowości pracowników — ocenia Anupam Trehan, People & Communities Leader, Senior Director, People & Communities w Cisco APJC.

Czas spędzony poza biurem zwiększył równowagę między życiem zawodowym i prywatnym w przypadku 59,7% pracowników z Polski, ze średnią ogólnego badania na poziomie 79% pracowników. Do tej poprawy przyczyniły się bardziej elastyczne harmonogramy pracy (59,5%) oraz znaczne skrócenie lub całkowite wyeliminowanie czasu dojazdu do pracy (59,3%). Ponad połowa osób (ok. 54%) zaoszczędziła, pracując w domu, co najmniej cztery godziny tygodniowo, a 19,7% zyskała dodatkowo osiem lub więcej godzin w tygodniu.

Jednocześnie technologia pozostanie kluczowym elementem umożliwiającym funkcjonowanie w przyszłości coraz bardziej zróżnicowanych i rozproszonych pracowników. 55,2% uważa, że regularne problemy z łącznością ograniczają karierę pracowników zdalnych. W związku z tym 80,6% twierdzi, że infrastruktura sieciowa jest niezbędna do bezproblemowej pracy w domu, ale tylko 62% zaznacza, że ich firma dysponuje obecnie odpowiednimi rozwiązaniami na tym polu (przy średnim globalnym wskaźniku na poziomie 67,9%).

Biorąc pod uwagę zalety płynące z pracy hybrydowej, ponad 61% respondentów z Polski chce z niej w przyszłości korzystać, łącząc pracę zdalną z pracą w biurze. 11% pragnie pracować w pełni zdalnie, a 24,4% chce przebywać w biurze w pełnym wymiarze godzin.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka