• +48 502 21 31 22

Powstanie Wyższa Szkoła Medyczna w Rybniku

W czwartek 17 grudnia zostanie podpisany list intencyjny w sprawie powstania Wyższej Szkoły Medycznej w Rybniku. Idea jej powstania wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”.

Powstanie Wyższa Szkoła Medyczna w Rybniku

17 grudnia o godz. 13.00 w siedzibie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego w Rybniku (ul. Rudzka 13c) zostanie podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Medycznej w Rybniku.

List intencyjny podpiszą marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego Mieczysław Kieca i dyrektor ZGiPSZ Adam Wawoczny

W województwie śląskim funkcjonują wyższe szkoły zawodowe, nie ma jednak medycznej szkoły wyższej. Przyczyniło się to do opracowania przez Samorząd Pielęgniarek i Położnych wraz z przedstawicielami Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku pod nadzorem Prof. nadzw. dr hab. inż. Joachima Foltysa koncepcja utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej. Jak podaje Sławomir Gruszka, koncepcja ta zyskała aprobatę - środowisk pielęgniarskich i położniczych województwa śląskiego.

Powstanie wyższej szkoły zawodowej o profilu medycznym na terenie Rybnika wpisuje się w zapisy Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”. Wyzwaniem dla tych obszarów wskazanych w Strategii jest między innymi wzmocnienie potencjału i skali oddziaływania ośrodków akademickich oraz sektora B+R. Inwestycja ta będzie skutkować tworzeniem nowych specjalizacji na obszarze Subregionu Zachodniego podlegającego transformacji. Co więcej docelowo przełoży się na rozwój nowych sektorów gospodarki, związanych z przemysłem medycznym.

Dodatkowo idea ta wpisuje się również w cele Programu dla Śląska, jednego z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). W szczególności spełnia ona wytyczne celu 2 Zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu wpisując się w Działanie 2.3 Rozwój szkolnictwa wyższego. W ramach omawianego działania wpierane będą inicjatywy, które przyczyniają się do podniesienia kompetencji osób biorących udział w edukacji na poziomie wyższym i które odpowiadają potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz zwiększeniu jakości oferowanych studiów.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

fot. Freepik.com

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka