• +48 502 21 31 22

Polska gospodarka ucierpi na pandemii najmniej w UE? Prognozy Komisji Europejskiej

Projekt: Gospodarka

W całej Unii Europejskiej oczekuje się obecnie spadku PKB o 8,3%, a w strefie euro o 8,7%. Na tym tle redukcja prognozy dla Polski jest najmniejszym spadkiem wśród wszystkich krajów unijnych - podaje Ministerstwo Rozwoju.

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Redakcje, wydawcy, gazety, media
Stowarzyszenia, kluby i związki

W letniej prognozie Komisja Europejska obniżyła prognozy dla większości krajów względem wiosennych przewidywań. W całej UE oczekuje się obecnie spadku PKB o 8,3%, a w strefie euro o 8,7% (odpowiednio o 0,9 pkt. proc. i 1 pkt. proc. większego niż przewidywano w maju). Na tym tle redukcja prognozy dla Polski o zaledwie 0,3 pkt. proc. (do -4,6 proc.) przedstawia się dobrze i nadal spadek ten jest najmniejszy wśród wszystkich krajów unijnych.

Podkreślono, że Polska wykazała się odpornością na gospodarcze skutki pandemii w I kwartale br. głównie dzięki swojej zróżnicowanej strukturze ekonomicznej i relatywnie niskim udziale sektorów najbardziej dotkniętych skutkami kryzysu. Odbudowa polskiej gospodarki także ma następować szybciej. W 2021 r. PKB wzrośnie o 4,3% - w maju KE prognozowała nasz wzrost w przyszłym roku o 4,1%.

W ujęciu kwartalnym skumulowany wzrost PKB w Polsce pomiędzy IV kw. 2019 a IV kw. 2021 pozostał bez zmian wobec prognozy wiosennej, tzn. w opinii KE odbudowa w 2021 zniweluje stratę jaką będzie przewidywany, głębszy spadek aktywności w 2020 roku.

Po relatywnie dobrym I kwartale, w II kwartale odnotujemy spadek PKB, jednak kolejne kwartały powinny przynieść ożywienie. Komisja wskazuje także, że w znacznym stopniu ucierpi handel międzynarodowy, co nie zostanie bez wpływu także na polską wymianę. Szacuje się, że w mniejszym stopniu ucierpi import, co może powodować negatywne konsekwencje dla polskiego bilansu handlowego.

KE szczególną wagę przykłada także do rozwoju sytuacji na rynku pracy. Długookresowe negatywne efekty mogą szczególnie dotknąć te kraje, które już przed pandemią wykazywały problemy w tym obszarze. Kwestia ta będzie jednak może dotykać Polskę w zdecydowanie bardziej ograniczonym stopniu.
Wśród krajów o najpłytszej prognozowanej w bieżącym roku recesji, poza Polską, znalazły się Dania (-5,2%), Szwecja (-5,3%), Rumunia (-6%) oraz Malta (-6%). Z kolei najsilniej skutkami kryzysu dotknięte zostaną: Włochy (-11,2%), Hiszpania (-10,9%), Chorwacja (-10,8%) oraz Francja (-10,6%).

/źródło: Ministerstwo Rozwoju oprac. c/ 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka