• +48 502 21 31 22

Rewolucja w przepisach antymobbingowych – nowe obowiązki dla pracodawców

Pracodawcy zostaną zobowiązani do aktywnego przeciwdziałania naruszeniom zasady równego traktowania i mobbingowi.

Rewolucja w przepisach antymobbingowych – nowe obowiązki dla pracodawców

Rząd chce zaostrzyć przepisy antymobbingowe. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma na celu precyzyjniej określić, czym jest mobbing i jakie konsekwencje prawne niesie za sobą. Pracodawcy będą musieli wprowadzić konkretne działania zapobiegające mobbingowi, a pracownicy łatwiej będą mogli dochodzić swoich praw w sądzie. Projekt nowych przepisów ma być przyjęty przez rząd w trzecim kwartale tego roku.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada ujednolicenie i uszczegółowienie przepisów dotyczących mobbingu. Mobbingiem będzie można nazwać działania związane z uporczywym nękaniem pracownika. – Nie sposób jest bowiem ignorować fakt, że w sprawach mobbingowych jedynie co dwudziesta sprawa jest załatwiana pozytywnie dla skarżących, co prowadzi do wniosku, że obecna regulacja powoduje niekiedy zbyt swobodne i subiektywne artykułowanie zastrzeżeń naruszeń prawa, do którego w istocie nie doszło. Sama definicja natomiast budzi wrażenie tak rygorystycznej, że wypacza sens ochrony przed długotrwałą przemocą w miejscu pracy – tłumaczy resort.

Projekt przewiduje analogiczne zasady jak obecnie w przypadku molestowania seksualnego. Pracodawcy zostaną też zobowiązani do aktywnego przeciwdziałania naruszeniom zasady równego traktowania i mobbingowi poprzez wprowadzenie procedur prewencyjnych, wykrywanie oraz szybkie i właściwe reagowanie, jak również poprzez działania naprawcze i wsparcie osób dotkniętych nierównym traktowaniem. W nowych przepisach znajdzie się również „zdefiniowanie roszczeń pracowniczych w przypadku naruszenia zasady równego traktowania oraz mobbingu jako kompensacji szkody majątkowej w formie odszkodowania lub krzywdy niematerialnej jako zadośćuczynienia, z jednoczesnym zróżnicowaniem ich wysokości w przypadku spraw dyskryminacyjnych względem tego, czy naruszenie takie miało charakter incydentalny, czy wielokrotny”. Dodatkowo będzie określony dolny próg wysokości zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu.

Ciężar udowodnienia naruszenia zasady równego traktowania spoczywać będzie na pracowniku, natomiast pracodawca będzie zobowiązany do wykazania, że nie doszło do takiego naruszenia. Projekt nakłada również na pracodawców obowiązek wprowadzenia do regulaminu pracy lub innego dokumentu wewnętrznego szczegółowych informacji dotyczących działań zapobiegawczych przed naruszaniem godności pracowników oraz przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi.

Czytaj także: Spadek liczby skarg na mobbing – czy to dobry znak?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka