• +48 502 21 31 22

Które kierunki studiów gwarantują najlepsze zarobki?

Najwięcej tuż po studiach zarabiają absolwenci kierunku Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Które kierunki studiów gwarantują najlepsze zarobki?

System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) to narzędzie stworzone na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które umożliwia śledzenie kariery zawodowej absolwentów polskich uczelni. Zbiera on dane na temat zatrudnienia, wynagrodzeń oraz ścieżek kariery osób, które ukończyły studia wyższe. Dzięki ELA można dowiedzieć się, jak poszczególne kierunki studiów wpływają na sytuację zawodową absolwentów i jakie są ich perspektywy na rynku pracy.

Ranking tworzony jest na podstawie mediany średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie. Analiza danych z ELA pokazuje, że niektóre kierunki studiów oferują lepsze perspektywy zarobkowe niż inne. Na przykład absolwenci informatyki, inżynierii czy kierunków związanych z nowymi technologiami często osiągają wysokie zarobki już na początku swojej kariery zawodowej. Jednak na pierwszym miejscu dziewiątej edycji rankingu znalazł się kierunek związany z biznesem – na najwyższe zarobki, w wysokości 24 133,06 zł brutto, mogą liczyć absolwenci studiów Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławia.

Dwa kolejne miejsca zajmuje informatyka – absolwenci tego kierunku na Uniwersytecie Wrocławskim i Politechnice Gdańskiej zarabiają odpowiednio 15 912,52 zł i 14 929,84 zł brutto. Tuż za podium znalazła się informatyka stosowana na Politechnice Warszawskiej z wynagrodzeniem 14 719,60 zł, a pierwszą piątkę zamyka informatyka na Politechnice Warszawskiej, której absolwenci zarabiają 13 931,64 zł brutto. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Data Science and Business Analytics (Uniwersytet Warszawski) – 13 792,56 zł, informatyka stosowana (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) – 13 697,51 zł, mikroelektronika w technice i medycynie (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) – 13 661,98 zł, informatyka (Politechnika Warszawska) – 13 600,99 zł oraz informatyka stosowana (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) – 13 495,13 zł.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka