• +48 502 21 31 22

Tylko połowa Polek i Polaków segreguje odpady z przekonania

Mieszkańcy miast tłumaczą, że mają zbyt mało miejsca na wszystkie pojemniki, a ankietowani mieszkający na terenach wiejskich wskazują na problemy ze zwierzętami

Tylko połowa Polek i Polaków segreguje odpady z przekonania

70% osób segregujących odpady czuje się dzięki temu działaniu lepszymi ludźmi. Jednocześnie połowa pytanych Polaków robi to tylko ze względu na wymóg prawny.

97% Polaków deklaruje, że segreguje odpady przynajmniej częściowo, jednak jedynie 40% dzieli wszystkie je na pięć frakcji – wynika z badania RLG Systems Polska. 14% ankietowanych nie segreguje śmieci w ogóle lub robi to w sposób mocno wybiórczy. Mieszkańcy miast tłumaczą, że mają zbyt mało miejsca na wszystkie pojemniki (64%), a ankietowani mieszkający na terenach wiejskich wskazują na problemy ze zwierzętami rozrywającymi przygotowane do odbioru worki (41%). Wiele osób powtarza także mity – twierdzą, że odpady zmieszane i tak są sortowane po ich odbiorze (45%), trafiają do jednej śmieciarki (27%) i nie zostaną poddane procesowi recyklingu (15%). 30% respondentów czuje, że brakuje im wiedzy na temat segregowania odpadów, ale co piąty z nich nie szuka informacji na ten temat.

– Szkoda, że tylko połowa Polek i Polaków segreguje odpady z przekonania, podczas gdy niemal 80% z nas jest zasmuconych stanem środowiska naturalnego i chce umożliwić ponowne wykorzystanie surowców, żeby przyszłe pokolenia mogły korzystać z zasobów Ziemi. Przy okazji Dnia Ziemi warto pamiętać, że prawidłowa segregacja jest jednym z najprostszych ekodziałań – podkreśla Monika Wyciechowska, education marketing manager w RLG w Polsce.

Polacy na ogół mają w domach trzy kosze na odpady: zmieszane (92%), tworzywa sztuczne i metale (77%) oraz szkło (62%). W części gospodarstw szkło i papier są wynoszone na bieżąco, dlatego nie mają dedykowanego pojemnika. 40% osób jest pewnych, że plastikowych opakowań nie trzeba myć przed wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika, z kolei 35% wskazuje ten mit jako przyczynę niesegregowania odpadów, a 45% wyrzuca brudny kubek po jogurcie do zmieszanych. 54% osób nie wie, że do pojemnika na szkło można wrzucać rozbite słoiki i butelki, a 42% – że fusy z kawy powinny trafić do pojemnika na bioodpady.

Problemem są głównie odpady, które nie nadają się do recyklingu i powinny trafić do czarnego pojemnika, takie jak szklanka czy lustro (68% nieprawidłowych odpowiedzi), paragon (59%), szczoteczka do zębów (53%), zużyte ręczniki papierowe (52%), ości ryb i kości (49%) czy chusteczki higieniczne (43%). Warto pamiętać, że źle posegregowane śmieci zanieczyszczają frakcję i czasem uniemożliwiają recykling prawidłowo oddzielonych odpadów.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka