• +48 502 21 31 22

Firmy nie wiedzą, czy mogą skorzystać ze środków z KPO

Wniosek o środki z KPO złożyło lub chce złożyć 18% polskich firm.

Firmy nie wiedzą, czy mogą skorzystać ze środków z KPO

Krajowy Plan Odbudowy ma wspierać odporność i konkurencyjność gospodarki. Rząd zakłada, że dzięki programowi firmy m.in. z sektora kultury, turystyki i gastronomii, przemysłu rolno-spożywczego i rybackiego uzyskają nowoczesne wyposażenie i szkolenia, natomiast 3 tys. przedsiębiorstw otrzyma wsparcie w dziedzinie digitalizacji. Program realizowany będzie do 31 sierpnia 2026 r.

Jak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wniosek o środki z KPO złożyło lub chce złożyć 18% polskich firm. Taki sam odsetek przedsiębiorstw nie widzi potrzeby sięgania po te pieniądze. 2% firm złożyło już wniosek o środki, 6% planuje to zrobić, a 9% potrzebuje więcej informacji, aby skorzystać z KPO. Najwięcej chętnych jest wśród średnich przedsiębiorstw (25%), natomiast najwięcej niechętnych – wśród małych (24%).

Prawie 40% przedsiębiorstw uważa, że nie ma wystarczającej wiedzy, aby ocenić, czy mogą skorzystać ze środków z KPO. Najwięcej takich firm jest w branży budowlanej (44%), handlu (42%) i produkcji (40%). Ekonomiści z PIE podkreślają potrzebę zwiększenia informacji o możliwościach uzyskania wsparcia.

Z badań wynika również, że 26% firm nie spełnia kryteriów, by być potencjalnym beneficjentem. Najczęściej brak możliwości skorzystania z KPO zgłaszają duże przedsiębiorstwa (36%) oraz firmy z branży transportu, spedycji i logistyki (35%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka