• +48 502 21 31 22

Jak Polacy oceniają pomysł skrócenia czasu pracy? "To coś więcej niż debata o liczbie godzin"

Pierwszym krajem w Europie, który wprowadził czterodniowy tydzień pracy, była Belgia.

Jak Polacy oceniają pomysł skrócenia czasu pracy? "To coś więcej niż debata o liczbie godzin"

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk chce, aby wdrożono w Polsce przepisy skracające czas pracy. Z danych Eurostatu wynika, że Polacy pracują średnio 40,5 godzin tygodniowo, co plasuje ich na drugim miejscu w Unii Europejskiej. Średnia unijna wynosi 37,5 godziny. Co dziesiąty ankietowany twierdzi jednak, że Polacy nie pracują zbyt wiele, a zdaniem 1/5 ankietowanych czterodniowy tydzień pracy zmniejszy produktywność.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting, nowoczesne modele pracy cieszą się coraz większym zainteresowaniem, jednak Polacy różnie oceniają ich wpływ na efektywność. 43% pytanych sądzi, że czterodniowy tydzień pracy zwiększy produktywność, a 29%, że nie ulegnie ona zmianie. Z kolei 19% uważa, że Polacy staną się mniej produktywni. Zapytano także o to, jaki tryb pracy pozwoliłby respondentom wykonywać swoje obowiązki najbardziej wydajnie. 44% odpowiedziało, że najlepiej pracowaliby w trybie czterech dni w tygodniu, 22% wybrało pracę zdalną lub hybrydową, 17% osób nie ma zdania, 14% chciałoby większej liczby przerw, a 4% twierdzi, że pomogłyby im rozwiązania bazujące na AI.

– Dyskusja na temat czterodniowego tygodnia pracy powinna skłaniać nas do refleksji na temat tego, w jaki sposób pracować możliwie najbardziej efektywnie. Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie i aby to zmienić, niezbędne jest odpowiednie korzystanie z nowoczesnych narzędzi, automatyzacji oraz pracy zdalnej i hybrydowej. To rozwiązania, które mogą zbliżyć nas do krótszego czasu wykonywania obowiązków służbowych – wskazuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting. – Pierwszym krajem w Europie, który wprowadził czterodniowy tydzień pracy, była Belgia. W lutym 2022 r. pracownicy uzyskali tam prawo do pracy w ciągu czterech dni zamiast pięciu bez utraty wynagrodzenia. Z kolei we Francji od 2000 r. obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Czy taka rewolucja możliwa będzie w Polsce? Z pewnością wymagałoby to dostosowania rozwiązań do danej branży i odpowiedniego okresu przejściowego. Temat czterodniowego tygodnia pracy jest czymś o wiele więcej niż debatą o liczbie godzin – to rozmowa o wartościach, oczekiwaniach i przede wszystkim o przyszłości pracy – podkreśla ekspertka.

Badanie pokazało także, że zdaniem 73% Polaków standardem w miejscach pracy, w których jest to możliwe, powinna być praca zdalna lub hybrydowa. Z kolei jeśli chodzi o natłok obowiązków służbowych, 63% ankietowanych deklaruje, że ilość zadań, jakie mają do wykonania w trakcie dnia, jest odpowiednia, z kolei 24% ma obecnie za dużo pracy. Co dziesiąty respondent oczekuje więcej wyzwań, a 3% nie ma zdania na ten temat. Ponadto 79% respondentów uważa, że Polacy są pracowici, 13% nie ma wyrobionej opinii na ten temat, a 8% ocenia, że nie pracują zbyt wiele.

Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy – pracownicy za, eksperci sceptyczni

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka