• +48 502 21 31 22

Program "Aktywny Rodzic" przyjęty przez rząd

Celem projektu jest umożliwienie i zachęcenie do aktywności zawodowej rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Program "Aktywny Rodzic" przyjęty przez rząd

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie programu "Aktywny Rodzic" – chodzi o tzw. babciowe. Regulacja przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu".

– Każde dziecko w Polsce, każde, bez wyjątku dziecko w Polsce do 35. miesiąca – a więc do tego czasu, kiedy będzie mogło iść do przedszkola – będzie mogło liczyć na pomoc państwa – zapowiedział premier Donald Tusk. Wyjaśnił, że jeśli rodzic zdecyduje się po 18 tygodniach wrócić do pracy, to może wrócić, a państwo mu pomoże.

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" w wysokości 1500 zł miesięcznie będzie kierowane do rodziców dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia aktywnych zawodowo – wracających do pracy. Będą oni mieli wolną rękę w wydatkowaniu tych środków – będą mogli np. sfinansować z nich opiekę sprawowaną przez babcię, w tym emerytkę, na podstawie umowy uaktywniającej. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami przewidywane jest zwiększenie tego świadczenia do 1900 zł.

Projekt przewiduje też, że zamiast funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wprowadzone zostanie świadczenie "aktywnie w żłobku". Wynosić będzie ono 1500 zł, nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Natomiast świadczenie "aktywnie w domu" w wysokości 500 zł miesięcznie będzie stanowiło wsparcie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z dwóch powyższych świadczeń. Będzie to w szczególności dotyczyć sytuacji, gdy rodzice pozostaną nieaktywni zawodowo i nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki i nie będą mogli pobierać świadczenia "aktywnie w żłobku". Świadczenie "aktywnie w domu" będzie można uzyskać na każde, w tym na pierwsze i jedyne dziecko w wieku od 12. do 35 miesiąca życia.

Rodzice będą mogli w miarę potrzeb i indywidualnej sytuacji zmienić nawet wielokrotnie jedno świadczenie na inne, jednak na to samo dziecko za dany miesiąc będzie można pobierać tylko jedno świadczenie.

– Jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam tutaj kłopotów, to 1 października to świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu – zapowiedział Donald Tusk.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka