• +48 502 21 31 22

Bezrobocie w Polsce pozostaje na poziomie 5,5%

W najbliższych miesiącach możliwy jest niewielki wzrost stopy bezrobocia spowodowany spowolnieniem gospodarczym.

Bezrobocie w Polsce pozostaje na poziomie 5,5%

Stopa bezrobocia w lutym 2023 r. wyniosła 5,5%, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys. wobec 857,6 tys. osób miesiąc wcześniej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacowało wcześniej, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła właśnie 5,5%.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, ocenił, że "na razie nic nie zapowiada, że rynek pracy może zareagować w bardziej wyraźny sposób na zbliżające się spowolnienie". Zwrócił uwagę, że rekordzistą z najniższą stopą bezrobocia okazał się Poznań, gdzie stopa bezrobocia wynosi zaledwie 1,1%, pozostawiając w tyle Warszawę czy Kraków. – Oczywiście sytuacja na rynku pracy zawsze jest zdecydowanie lepsza w wielkich miastach lub ich obrzeżach, gdzie koncentrują się wielkie firmy i zagraniczni inwestorzy – zauważył.

Dodał, że na drugiej stronie skali są średniej wielkości miasta, które są "prawdopodobnie drenowane z miejsc pracy przez większe metropolie". – Za sztandarowy przykład może tutaj służyć Radom, gdzie w całym podregionie stopa bezrobocia przekroczyła 13%. Niezmiennie na dole stawki są również województwa znajdujące się po wschodniej stronie Polski – warmińsko-mazurskie czy podkarpackie – podkreślił ekspert.

Jak ocenił Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w najbliższych miesiącach możliwy jest niewielki wzrost stopy bezrobocia spowodowany spowolnieniem gospodarczym. – To o 7 tys. więcej niż w styczniu oraz o 57 tys. mniej niż rok temu – wskazał analityk, komentując aktualną liczbę zarejestrowanych bezrobotnych. Zwrócił uwagę, że liczba osób długotrwale bezrobotnych pozostaje umiarkowana. – W lutym spadła z 425 do 421 tys. osób. To jednak o 17% mniej niż przed rokiem – podał. Jak zauważył, chociaż gospodarka skurczy się w I kwartale, to liczba zwolnień grupowych pozostaje niewielka. – GUS wskazuje, że w lutym zwolnienia dotknęły 14,6 tys. osób – to spadek o 6 tys. względem ubiegłego roku. Również liczba firm, która zadeklarowała zwolnienia grupowe, była mniejsza niż rok temu – zauważył ekspert.

Zdaniem Dawida Sułkowskiego spowolnienie gospodarcze skutkuje wstrzymywaniem rekrutacji na stanowiska wymagające mniejszych kwalifikacji. – W najbliższych miesiącach tacy pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse na podwyżki wynagrodzenia – ocenił. Dodał, że wstrzymanie rekrutacji w mniejszym stopniu dotyka rynek specjalistów. Powołał się przy tym na dane Grant Thornton, według których nieznacznie zwiększa się liczba ofert pracy publikowana na portalach internetowych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka