• +48 502 21 31 22

Ojcowie widzą negatywne nastawienie pracodawców do brania urlopów na dzieci

Nowy kształt przepisów pozwala na większe wsparcie opiekuńczej roli matki w najbardziej angażującym, niemowlęcym okresie rozwoju dziecka.

Ojcowie widzą negatywne nastawienie pracodawców do brania urlopów na dzieci

85% Polaków popiera 9-tygodniowe urlopy rodzicielskie dla ojców, jednak ponad połowa ojców obawia się, że ich pracodawca źle odebrałby skorzystanie z takiego świadczenia.

Jak z wynika z najnowszego badania Pracuj.pl „Urlopy rodzicielskie. Nowe otwarcie”, 85% pracujących rodziców dobrze ocenia zbliżającą się nowelizację Kodeksu Pracy, która zakłada wprowadzenie dodatkowego, 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego dla ojców. Regulacje, które mogą wejść w życie w tym kwartale, związane są z unijną dyrektywą o godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych. Rozwiązanie to może wpłynąć pozytywnie na sytuację zawodową matek i zapewnić potrzebne im wsparcie w domu.

Okazuje się, że informacja o zmianach dotarła tylko do części pracujących rodziców – o wspomnianych rozwiązaniach słyszało 56% respondentów. Nieco częściej znajomością tych rozwiązań charakteryzują się matki (59%) niż ojcowie (54%). Wśród grup wiekowych największa świadomość planowanych zmian panuje wśród rodziców między 25. a 34. rokiem życia (64%). W pozostałych grupach odsetek ten wynosił po ok. 50%.

Badanie pokazało, że kontrowersje może budzić kluczowy zapis regulacji, zgodnie z którym dodatkowe dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego musi być wykorzystane przez ojca, bez możliwości przeniesienia na matkę. Takie rozwiązanie pozytywnie odbiera 45% respondentów posiadających dzieci, przy czym w grupie popierającej więcej jest mężczyzn (48%) niż kobiet (42%). Bardziej pozytywnie (68%) pracujący rodzice odnoszą się do ograniczenia czasu na wykorzystanie 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego do pierwszych 12 miesięcy od momentu narodzin dziecka. Dotychczas ojciec miał na to 24 miesiące. Częściej przychylnie odnoszą się do tego kobiety (70%). Jak wyjaśnili autorzy raportu, to prawdopodobnie dlatego, że nowy kształt przepisów pozwala na większe wsparcie opiekuńczej roli matki w najbardziej angażującym, niemowlęcym okresie rozwoju dziecka.

Jak wynika z badania, co trzeci pracujący ojciec spotkał się na rynku pracy z niechęcią lub niezrozumieniem przełożonych wobec brania urlopu ojcowskiego czy rodzicielskiego przez mężczyzn. Jeszcze więcej panów dostrzega ogólne negatywne nastawienie pracodawców do brania urlopów związanych z wychowaniem dziecka przez mężczyzn. O takiej postawie przekonanych jest 53% respondentów.

Czytaj także: Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu pracy

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka