• +48 502 21 31 22

Firmy częściej będą szukać chętnych do pracy dorywczej

Coraz wyższe koszty stałe tworzenia etatów, m.in. w związku z podwyżką płacy minimalnej i stawki godzinowej zmuszają pracodawców do szukania optymalizacji.

Firmy częściej będą szukać chętnych do pracy dorywczej

Handel, logistyka i produkcja będą w tym roku częściej zatrudniać pracowników „na godziny” niż na stałe. Najwięcej będzie można dorobić jako kasjer, magazynier czy picker.

Jak zauważa Krzysztof Trębski, członek zarządu agencji pracy Tikrow, utrzymująca się od kilkunastu miesięcy dwucyfrowa inflacja, wysokie ceny energii czy zawirowania na rynku związane z wojną w Ukrainie to tylko część zjawisk, którym podporządkowany był 2022 r. i które determinują działania podejmowane przez pracodawców. – Po pierwsze, widzimy ogromne zainteresowanie pracownikami zatrudnianymi ad hoc na potrzeby konkretnych projektów. Tikrow zrealizowało w ubiegłym roku niemal 40 tys. zleceń, to dwa razy więcej niż rok wcześniej. W niemal 9 na 10 przypadków zatrudniającymi byli przedstawiciele branży retail, logistyki oraz firm produkcyjnych. Po drugie, firmy coraz częściej przestawiają się na planowanie grafików pracy w oparciu o smart working, elastyczne stanowiska pracy i błyskawiczne procesy rekrutacyjne – tłumaczy. – Po trzecie, coraz wyższe koszty stałe tworzenia etatów, m.in. w związku z podwyżką płacy minimalnej i stawki godzinowej – w styczniu i planowana w lipcu – zmuszają do szukania optymalizacji. A tańszy i szybszy proces rekrutacji pracowników na godziny gwarantuje korzystniejsze warunki obu stronom. Stąd pracodawcy chętniej będą pozyskiwać pracowników gotowych do podjęcia pracy dorywczej, których na rynku pracy jest coraz więcej. Tylko w minionym roku do bazy Tikrow średnio co 10 minut rejestrował się pracownik gotów podjąć zatrudnienie w 48 godzin – dodaje Krzysztof Trębski.

Eksperci Tikrow przeanalizowali prawie 40 tys. zleceń zrealizowanych w 2022 r. dla klientów z różnych gałęzi gospodarki. Wytypowano z nich stanowiska o najlepszych perspektywach, jeśli chodzi o liczbę ofert oraz dynamikę wynagrodzeń. 84% zleceń zrealizowanych w minionym roku przez Tikrow dla branży produkcyjnej i logistyki stanowili pracownicy produkcji i magazynierzy. Taki pracownik posiadający status studenta może liczyć na nawet 32 zł „na rękę”, czyli niemal 1,5 razy więcej niż wynosi obecnie minimalna stawka godzinowa netto na umowie zleceniu (22,80 zł).

Co drugie zlecenie z branży handlowej dotyczyło rekrutacji pracownika sklepu. W tym roku można się spodziewać, że branża retail nadal będzie wieść prym w tworzeniu elastycznych grafików pracy w oparciu o zatrudnienie ad hoc. Po krótkim szkoleniu pracownik sklepu może liczyć na zarobki rzędu 28 zł netto za godzinę pracy.

Picker, czyli pracownik kompletujący zamówienia dla klientów w magazynie, stanowił 22% ofert pracy dorywczej w branży logistycznej w 2022 r. By zostać pickerem w branży logistycznej, wystarczy zapał do pracy i odrobina refleksu. Podobnie jak w wypadku pracownika sklepu stanowisko pickera wynagradzane jest na poziomie nawet 28 zł „na rękę” za godzinę.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka