• +48 502 21 31 22

Polska trzecia pod względem mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych

W Unii Europejskiej odnotowano rekordową moc paneli fotowoltaicznych – 41,4 GW. To ilość energii, która wystarczy do zasilenia 12,4 mln domów.

Polska trzecia pod względem mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych

Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród państw Unii Europejskiej pod względem mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Jak podaje najnowszy raport Solar Power Europe, moc zainstalowanych w tym roku na terenie kraju paneli fotowoltaicznych wyniosła 4,9 GW. Więcej było jedynie w Niemczech (7,9 GW) i Hiszpanii (7,5 GW). W porównaniu z 2021 r. to wzrost o 29%. Wtedy moc zainstalowanych w Polsce paneli fotowoltaicznych wyniosła 3,8 GW.

Pod względem ilości energii słonecznej na mieszkańca Polska nie jest jednak nawet w pierwszej dziesiątce. Pod tym względem pierwsze miejsca zajęła Holandia z wynikiem 1044 watów na osobę. Ponadto polski udział w europejskiej produkcji energii słonecznej wyniósł w 2022 r. 12%.

W tym roku w Unii Europejskiej odnotowano rekordową moc paneli fotowoltaicznych – 41,4 GW. To ilość energii, która wystarczy do zasilenia 12,4 mln domów. Tym samym w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy odnotowano moc 28,1 GW, nastąpił wzrost o 47%. Rośnie nie tylko liczba instalowanych paneli fotowoltaicznych, lecz także ich wydajność – na przestrzeni mijającego roku aż o 25%. – Liczby mówią jasno. Energia słoneczna to koło ratunkowe w obliczu kryzysu energetycznego i klimatycznego. Żadne inne źródło energii nie rozwija się tak szybko i niezawodnie jak energia słoneczna – skomentowała Walburga Hemetsberger, dyrektor generalna SolarPower Europe.

Międzynarodowa Agencja Energii twierdzi, że aby zrekompensować niedobory energii wynikające z braku dostaw rosyjskiego gazu, UE musi w 2023 r. zainstalować około 60 GW energii słonecznej. Eksperci Solar Power Europe wierzą, że da się to zrobić. Obecnie dziesięć krajów UE dodaje co najmniej 1 GW energii słonecznej rocznie. Rekordzistą są Niemcy, które od początku XXI w. są w tej dziedzinie liderem, a w zeszłym i w tym roku jeszcze przyspieszyły. Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania, która w 2022 r. odnotowała 55% wzrost instalacji fotowoltaicznych. W pierwszej piątce znalazły się też Polska, Holandia (4,0 GW) i Francja (2,7 GW). Kolejne są Włochy oraz Portugalia, która odnotowała w 2022 r. wzrost mocy energii ze słońca o 251%. Czołową dziesiątkę zamykają Dania, Grecja i Szwecja.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka