• +48 502 21 31 22

Więcej pracy i... wolnego czasu. Jak wygląda praca na home office?

Praca w domu dla 37% pytanych wiąże się ze stresem. Najbardziej stresującymi czynnikami są brak komunikacji ze współpracownikami i brak oddzielenia życia prywatnego od zawodowego.

Więcej pracy i... wolnego czasu. Jak wygląda praca na home office?

Pracownicy na home office mają więcej pracy, ale także więcej wolnego czasu. Są również bardziej zestresowani i łykają więcej suplementów. Wynika tak z „Raportu o dobrym samopoczuciu: Praca w domu 22” zrealizowanego przez NFON i Statista Q. Badanie zostało przeprowadzone w Polsce, Niemczech, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji i Portugalii na próbie ponad 1000 uczestników w każdym kraju.

Wyniki badań dają sprzeczny obraz relacji między pracą a wypoczynkiem. 28% respondentów twierdzi, że od początku pandemii i przejścia na home office ilość pracy do wykonania wzrosła, a dla ponad 25,2% zwiększyła się także liczba godzin pracy. Jednocześnie 36% deklaruje, że zyskało lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz więcej czasu dla rodziny i przyjaciół. – Oczywiście ludzie mogą pracować więcej i jednocześnie mieć więcej wolnego czasu. Już sama eliminacja długich dojazdów i ogólnie bardziej elastyczne planowanie dnia może sprawić, że przy dobrej organizacji można mieć więcej czasu dla siebie. Inne pozytywne dane wynikające z ankiety pokazują, że ponad 29,4% badanych spędza więcej czasu na ćwiczeniach, tyle samo respondentów zdrowiej się odżywia – komentuje Christian Montag, profesor psychologii molekularnej.

Praca w domu dla 37% wiąże się ze stresem. Chodzi m.in. o stałą dostępność dla pracodawcy (19,7%) i słabe połączenie z Internetem (17,2%), najbardziej stresującymi czynnikami są jednak brak komunikacji ze współpracownikami (35,3%) i brak oddzielenia życia prywatnego od zawodowego (30,3%). – Europejskie firmy muszą zdawać sobie sprawę, że cyfryzacja i psychologia są ze sobą powiązane. W erze cyfrowej dyskusje na temat wypalenia zawodowego lub technostresu nabierają coraz większego znaczenia. Ponad 20% badanych cierpi na technostres związany m.in. z kłopotami technicznymi, takimi jak awarie routerów, nieodpowiedni sprzęt, problemy z bateriami i inne – alarmuje Christian Montag.

W grupie badanych pracujących z domu 34,4% stwierdza, że od początku pandemii zażywało suplementy bez recepty jak melatonina, legalne produkty konopne czy ekstrakty roślinne w celu poprawy samopoczucia, 18,2% w celu zwiększenia koncentracji, a 13,4% do wspierania regeneracji. – Pandemia jest do dziś czynnikiem stresującym, który przejawia się w słabszym samopoczuciu psychicznym wielu osób – 28,9% respondentów stwierdziło, że ich zadowolenie z życia pogorszyło się w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Jak pokazuje obecne badanie, niektórzy pracownicy uciekali się do stosowania różnych suplementów bez recepty. W szczególności niepokojące jest spożycie melatoniny. Sen jest naturalnym procesem, który nie powinien być sztucznie regulowany – zaznacza Christian Montag.

Pracownicy planują zmiany, aby doprowadzić do uzyskania work-life balance. 33% pytanych ma zamiar dążyć do wyraźniejszego rozgraniczenia między życiem prywatnym a zawodowym, a 20,9% chce się rozwijać. Ponadto pojawia się pewna gotowość do pracy podczas choroby i lub urlopu – 38,3% uważa, że praca w domu jest zaletą, ponieważ można pracować pomimo choroby, a tylko 26,2% twierdzi, że nie będzie dostępna dla swojego pracodawcy nawet podczas urlopu.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka