• +48 502 21 31 22

Ponad połowa najmłodszych pracowników myśli o zmianie zawodu

Najwięcej pytanych wybrałoby zawód programisty. Numerem dwa są logistyk i specjalista energetyki odnawialnej.

Ponad połowa najmłodszych pracowników myśli o zmianie zawodu

29% polskich pracowników planuje się przebranżowić. Im młodszy pracownik, tym większa chęć na nowe wyzwania zawodowe. Ponad połowa osób w wieku 18-24 lata, czyli dopiero wchodzących na rynek pracy, już myśli o zmianie profesji, wśród ankietowanych od 25. do 34. roku życia ten odsetek wyniósł 38%, a w grupie wiekowej 35-44 lata otwartych na zmianę wykonywanego zawodu jest 30% Polaków. Wśród pracowników w przedziale wiekowym 45-54 lata taką opinię wyraził co czwarty.

– Zmiana zawodu to nie lada wyzwanie. By podjąć dobrą decyzję, należy stale obserwować i analizować potrzeby rynku. Jednak wybór nowej profesji to zaledwie początek – przyszłego kandydata czekają bowiem kolejne kroki, takie jak przygotowanie teoretyczne czy odświeżenie swojego CV. Końcowym i najważniejszym etapem jest zaangażowanie włożone w naukę i zbieranie doświadczenia w nowej roli zawodowej. Obserwujemy coraz większą odwagę Polaków w kwestii przebranżowenia, a nasze badanie to potwierdza – mówi Joanna Banachowicz, head of marketing w firmie WEBCON, która przeprowadziła badanie.

Najwięcej pytanych, bo 11%, wybrałoby zawód programisty. Numerem dwa – ex aequo po 6% – są logistyk oraz specjalista energetyki odnawialnej. Podium zamykają influencer i fizjoterapeuta z 5% wskazań dla każdej z odpowiedzi. W rankingu dalsze pozycje zajęli, z 4% odpowiedzi, specjalista cyberbezpieczeństwa oraz dietetyk. 3% ankietowanych wybrało przebranżowienie na analityka danych, inżyniera automatyki i robotyki lub doradcę finansów osobistych. Krakowska firma pytała Polaków o zmianę profesji w ramach puli zawodów, które w ogólnodostępnych badaniach i raportach uznawane są przez ekspertów rynku pracy za przyszłościowe. Połowa respondentów rozważających zmianę zawodu wskazała, że myśli o innej profesji niż te wymienione w badaniu.

Choć zawód programisty to faworyt zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to jednak częściej wskazywali na niego mężczyźni – 12%, u kobiet zdobył 9% wszystkich odpowiedzi. Na drugim miejscu panie wskazały profesję fizjoterapeutki (8%), a na trzecim dietetyczki (7%), natomiast panowie w drugiej kolejności najchętniej zostaliby specjalistami energetyki odnawialnej (8%) lub inżynierami automatyki i robotyki (6%).

Jeśli chodzi o wiek, to najmłodsi z respondentów, od 18. do 24. roku życia, ocenili, że najchętniej rozwijaliby się jako influencerzy, a w drugiej kolejności – programiści i fizjoterapeuci (odpowiednio 13%, 8% i 8%). W grupie 25-34 lata królują programista, logistyk i influencer (15%, 7% i 7%). Kolejna grupa wiekowa, między 35. a 44. rokiem życia, wybrała ex aequo zawody programisty oraz specjalisty cyberbezpieczeństwa (po 8%).

Ponad połowa ankietowanych uważa, że największym plusem pracy programisty są wysokie zarobki (55%). Kolejnym wysoko ocenianym atutem jest możliwość pracy zdalnej (46%), a także stabilność zatrudnienia i popyt na pracę (38%).

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka