• +48 502 21 31 22

Płaca minimalna na poziomie minimum 50% przeciętnej płacy na stałe? Deklaracja ministra

Od stycznia najniższe wynagrodzenie ma wynosić 3384 zł brutto, a od lipca wzrosnąć do poziomu 3450 zł brutto.

Płaca minimalna na poziomie minimum 50% przeciętnej płacy na stałe? Deklaracja ministra

Do 15 września rząd podejmie ostateczną decyzję w sprawie wynagrodzenia minimalnego w 2023 r. Od 1 stycznia zaproponował kwotę 3384 zł, a od 1 lipca 3450 zł. – Chcemy, by płaca minimalna była na poziomie co najmniej 50% przeciętnej płacy już na stałe. Jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relacje przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej — zadeklarował Stanisław Szwed, wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

– Ostateczną decyzję w sprawie płacy minimalnej podejmie Rada Ministrów do 15 września. My zaproponowaliśmy dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej — to wynika też z ustawy o płacy minimalnej, że jeżeli inflacja jest powyżej 5%, to waloryzacja płacy minimalnej powinna być dwukrotna. Od 1 stycznia zaproponowaliśmy kwotę 3384 zł i od 1 lipca 3450 zł, czyli średnio rocznie to będzie 3416 zł — powiedział polityk.

Podkreślił, że zaproponowano też "wskaźnik wzrostu wynagrodzeń na poziomie minimalnym 20% i taki przelicznik, który jest stosowany przy wzroście wynagrodzeń, połączony z PKB". – Te propozycje przedłożyliśmy partnerom społecznym. Pracodawcy przyjęli nasze rozwiązania, związkowcy chcieli trochę więcej. Tu jest ta kontrowersja, co jest dość naturalne, bo zazwyczaj związki zawodowe chcą trochę więcej, choć zdarzało się za naszych rządów, że przebiliśmy ofertę związkową, bo w ostatnich latach płaca minimalna wzrastała dosyć mocno — wskazał Stanisław Szwed.

Wiceszef MRiPS przypomniał, że propozycja w sprawie płacy minimalnej została przyjęta przez Radę Dialogu Społecznego i trafi na Radę Ministrów. – Rada Ministrów nie może obniżyć już tej propozycji, ale może ją podwyższyć. Tak że ostateczną decyzję będziemy znali 15 września. Przeprowadzamy analizy, związane też z inflacją, bo jest to też główny czynnik płacy minimalnej — wyjaśnił.

Pytany, czy są plany, aby tryb podwójnej podwyżki płacy minimalnej pozostał na stałe, wiceminister Szwed powiedział, że "raczej nie". – Tu chcemy cały czas utrzymać to, co wprowadziliśmy za naszych rządów, żeby płaca minimalna była na poziomie co najmniej 50% przeciętnej płacy w kraju. Utrzymanie tego poziomu jest zgodne ze standardami europejskimi i jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relacje przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej. Oczywiście, jeślibyśmy porównywali płacę minimalną w innych państwach, to ona relatywnie w niektórych państwach jest niższa — w tych dawnych państwach, które później wchodziły do UE, ale w wielu państwach jest wyższa. Procentowo mamy dobry poziom — to jest na poziomie 51% przeciętnego wynagrodzenia w tej chwili — poinformował.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka