• +48 502 21 31 22

Polacy ograniczają wydatki z powodu wysokich cen

40,4% pytanych Polaków ogranicza używanie samochodu i oszczędza na paliwie.

Polacy ograniczają wydatki z powodu wysokich cen

Trudna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja, rosnące raty kredytów i wzrost cen w sklepach nadwyrężyły portfele Polaków. Zaczyna się cięcie kosztów w domowych budżetach, a na pierwszy ogień idą wydatki na kulturę i rozrywkę. Jak wynika z sondażu IBRiS, 48,4% respondentów deklaruje, że w ostatnich miesiącach zrezygnowali z wyjścia do kina czy teatru.

W badaniu zapytano o to, czy w gospodarstwie domowym respondenta wprowadzono ostatnio jakieś oszczędności. 35,2% pytanych przyznało, że dotyczą one kupowania mniejszych ilości jedzenia, 15,7% poinformowało, że zaczęło kupować żywność gorszej jakości, a 28,3% respondentów odpowiedziało, że kupuje żywność i ubrania wyłącznie na promocjach. Z sondażu wynika również, że 40,4% osób ogranicza używanie samochodu i oszczędza na paliwie, 26,3% – temperaturę w domu z powodu kosztów energii. 30,3% badanych zrezygnowała z planów urlopowych, a 33,6% zrezygnowało z zakupu elektroniki i sprzętu AGD.

Obecna sytuacja w kraju uderza najmocniej w najbiedniejszych – im mniejszy dochód, tym większe cięcie wydatków, także na jedzenie.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka