• +48 502 21 31 22

Droższy prąd to cios w komunikację miejską

Od stycznia do maja 2022 r. zarejestrowano w segmencie miejskim 163 autobusy, co dało pojazdom elektrycznym, gazowym i hybrydowym 59% udziału w zakupach nowego taboru.

Droższy prąd to cios w komunikację miejską
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

W Polsce szybko rosną koszty energii elektrycznej, co może spowolnić przestawienie miejskiego transportu na bezemisyjne napędy. Już teraz ich udział w zakupach spółek przewozowych maleje.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy JMK Analizy Rynku Transportowego w maju zakupy nowych autobusów zmalały rok do roku o jedną trzecią, a segment miejskich autobusów skurczył się o ponad 40%. Od stycznia we wszystkich kategoriach zarejestrowano niecałe 0,5 tys. nowych autobusów, o prawie 4% mniej niż przed rokiem.

Niepokojący jest spadek udziału pojazdów ekologicznych, który do tej pory systematycznie rósł. Od stycznia do maja 2022 r. zarejestrowano w segmencie miejskim 163 autobusy, co dało pojazdom elektrycznym, gazowym i hybrydowym 59% udziału w zakupach nowego taboru. W całym 2021 r. ich udział w nowych rejestracjach sięgnął 63,8%. Ten negatywny trend może się pogłębiać na skutek niepewnej sytuacji gospodarczej i rosnących kosztów. Obawy budzi szybko drożejąca energia i brak perspektywy wyhamowania tych podwyżek, a przede wszystkim zapowiedź osłabienia samorządowych budżetów, drenowanych przez Polski Ład.

Z zakupu ekologicznych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym zrezygnowały Tychy. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej chciało zakupić 35 takich pojazdów, by zastąpić nimi kilkunastoletnie diesle. Jednak na początku maja ponownie ogłosiło konsultacje rynkowe dotyczące dostawy autobusów, tym razem już z silnikami wysokoprężnymi. W Gdyni przetarg na zakup sześciu nowych pojazdów anulowało Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej. Decyzje argumentowano niestabilnymi cenami prądu przy konieczności zawarcia umowy na jego dostawę jeszcze przed zakupem nowego taboru. Według obecnych cen koszt energii w 2023 r. wzrośnie o ponad 100% w stosunku do bieżącego roku, co spowoduje potrzebę ograniczenia wydatków inwestycyjnych.

Przez rosnące koszty część samorządów zdecydowała się na podwyżki cen biletów. Jeszcze w marcu 30%. podwyżkę wprowadziła Łódź, od czerwca o 26% podrożały bilety w Gdańsku i Gdyni, w lipcu wyższe o blisko 11% ceny będą w Lublinie, a o ok. 25% w Olsztynie.

fot. PKT Gdynia
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka