• +48 502 21 31 22

O energetyce podczas polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych

Anna Moskwa zapewniła stronę czeską o polskiej gotowości do wsparcia podczas prezydencji Czech w Radzie UE, która wypada w bardzo trudnym momencie pod względem wyzwań w sektorze energetycznym.

O energetyce podczas polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności od surowców z Rosji oraz polityka energetyczno-klimatyczna UE były jednymi z tematów polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 3 czerwca w Pradze.

Szefowa ministerstwa klimatu i środowiska Anna Moskwa zwróciła uwagę, że obecna sytuacja geopolityczna wymaga solidarności i spójnego podejścia wszystkich krajów UE. – Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała nam, jak ważna jest niezależność energetyczna. Kluczowa na dzisiaj i na przyszłość jest pełna synchronizacja systemu ukraińskiego z systemem europejskim. Musimy zrobić wszystko, by ten projekt poparły wszystkie państwa strony tego projektu, w tym państwa spoza Unii – wskazała.

W opinii minister główne wyzwania, przed którymi stoją dziś kraje, to zagwarantowanie ilości gazu ziemnego potrzebnego do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego obywateli. Osiągnięcie tego celu wymaga wspólnej współpracy, w tym w zakresie osiągania niezależności od dostaw gazu ziemnego z Rosji. – Kwestie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego pozostają kluczowym aspektem współpracy pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Nasze doświadczenia z manipulacjami Gazpromu pokazały już, że zasadne jest budowanie systemu bezpieczeństwa dostaw gazu z innych kierunków niż wschodni – przypomniała.

Anna Moskwa zapewniła stronę czeską o polskiej gotowości do wsparcia podczas prezydencji Czech w Radzie UE, która wypada w bardzo trudnym momencie pod względem wyzwań w sektorze energetycznym. – Jak udowodniły ostatnie tygodnie, głos naszego regionu ma szczególną wagę w obecnej sytuacji i powinien być dalej wzmacniany – powiedziała. Zdaniem minister polityka energetyczno-klimatyczna UE wymaga pilnej korekty, szczególnie derusyfikacji dostaw surowców energetycznych.

Minister zwróciła też uwagę, że obecny kryzys energetyczny i rosyjska agresja na Ukrainę mogą być punktem zwrotnym w podejściu do energetyki jądrowej w UE. – Zapewnienie stabilnych dostaw praktycznie bezemisyjnej energii po cenach akceptowalnych dla odbiorców końcowych stało się niezbędne, a niektóre państwa członkowskie ponownie rozważają odnowienie swoich programów jądrowych – zauważyła. – Aktywna rola podobnie myślących państw staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Mam nadzieję, że więcej krajów członkowskich zainteresowanych energetyką jądrową dołączy do naszych kolejnych inicjatyw – dodała.

Podsumowując polsko-czeskie konsultacje szefowa resortu klimatu i środowiska, zaznaczyła, że rozmowy te będą stanowić doskonałą płaszczyznę pogłębienia polsko-czeskiej współpracy i inicjowania nowych wspólnych przedsięwzięć.

fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka