• +48 502 21 31 22

Bezrobocie w Polsce wzrosło pierwszy raz od roku

W woj. śląskim stopa bezrobocia wyniosła 4,3% - to drugi najniższy wynik w Polsce.

Bezrobocie w Polsce wzrosło pierwszy raz od roku

Bezrobocie w Polsce w styczniu wyniosło 5,5%. Wzrosło w porównaniu z grudniem o 0,1 pkt proc., czyli mniej od prognoz resortu pracy. Od lutego 2021 r. stopa bezrobocia była na coraz niższych poziomach, jednak początek roku na rynku pracy zawsze jest trudniejszy.

W grudniu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w Polsce wyniosła 895,2 tys. W listopadzie było to 898,8 tys. osób, liczba ta spadła więc w skali miesiąca o ponad 3 tys. i był to pierwszy spadek w grudniu od co najmniej od początku lat 90. Stopa bezrobocia na koniec roku wyniosła 5,4% i była taka sama jak w poprzednim miesiącu. Na koniec stycznia w urzędach pracy zarejestrowanych było 927,1 tys. bezrobotnych.

Eksperci podkreślają, że bezrobocie ma cykliczny charakter i zawsze na przełomie roku kalendarzowego w urzędach pracy przybywa bezrobotnych. Dzieje się tak do lutego lub marca, a przy dobrej koniunkturze w kolejnych miesiącach znowu statystyki się poprawiają.

Najniższe bezrobocie było województwie wielkopolskim, gdzie kształtowało się na poziomie 3,2%, najwyższe w warmińsko-mazurskim - 9%. W woj. śląskim wyniosło 4,3% - to drugi najniższy wynik w Polsce.

W styczniu 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła z kolei 6,5%, w 2019 r. - 5%.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka