• +48 502 21 31 22

Tarcza antyinflacyjna nie uwzględnia firm

Projekt: Gospodarka

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw, postuluje, by taryfy cen gazu dla MŚP były takie jak dla gospodarstw domowych.

Tarcza antyinflacyjna nie uwzględnia firm

Ogłoszona przez polski rząd tarcza antyinflacyjna 2.0 nie zawiera rozwiązań osłonowych dla biznesu. Najbardziej ucierpi na tym gastronomia.

Według najnowszych cenników PGNiG za gaz biznes musi płacić 798 zł za MWh, czyli o 480% więcej niż rok temu. Energia elektryczna drożeje wolniej, bo ok. 100-200%, ale i tak firmy muszą zmagać się z ogromną podwyżką.

To nie koniec rosnących kosztów ich działalności. - Do tego trzeba doliczyć rosnące obciążenia podatkowo-składkowe, które niesie dla biznesu Polski Ład, wysokie ceny materiałów i surowców, presję na podwyżki wynagrodzeń, co oznacza większe wydatki na płace itp. To będzie trudny rok dla przedsiębiorców - ocenia Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Jak mówią eksperci, firmy nie mają wyboru, mogą jedynie uwzględniać rosnące koszty nośników energii w cenach swoich produktów i usług. - Oznacza to, że drożyzna, jaką przecież już obecnie odczuwają Polacy, wcale nie musi przygasnąć. Nawet obniżenie do zera (z 5%) stawek VAT na żywność może być w sklepach mniej odczuwane, niż można się spodziewać - podkreśla gazeta.

Podwyżki cen energii i gazu uderzają we wszystkich, ale jedną z pierwszych ofiar może być gastronomia, która nie podniosła się jeszcze po lockdownie. - Gastronomia, hotelarstwo i turystyka to branże poszkodowane najmocniej przez pandemię, a politycy nie są w stanie zaoferować żadnego sensownego rozwiązania - skomentował Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Oprócz gastronomii falą bankructw spowodowanych przez ceny energii są zagrożone piekarnie - dla wielu działalność przestanie być opłacalna.

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw, postuluje, by taryfy cen gazu dla MŚP były takie jak dla gospodarstw domowych. Według nowych taryf dla gospodarstw domowych rachunki za gaz mają być wyższe o 54 proc.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka