• +48 502 21 31 22

Kolej wróci do Jastrzębia-Zdroju

Projekt: Gospodarka

Trasa ma być fragmentem jednej z dziesięciu szprych CPK, przyczyni się też do budowy brakującego ogniwa Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T i pozwoli na lepsze skomunikowanie kolejowe Polski z Czechami.

Powstanie ok. 75 km nowej linii kolejowej między Katowicami i granicą z Czechami, jej przedłużenie po stronie czeskiej do Ostrawy oraz odcinek Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum i w kierunku Rybnika. Trasa ma być fragmentem jednej z dziesięciu szprych Centralnego Punktu Komunikacyjnego, czyli linii kolejowych prowadzących do portu przesiadkowego w gminie Baranów w woj. mazowieckim i Warszawy z różnych kierunków.

Podstawowe cele projektu to utworzenie szybkiego połączenia pomiędzy Katowicami i Ostrawą będącego połączeniem polskiej i czeskiej sieci kolei dużych prędkości i umożliwiającego uruchamianie szybkich połączeń kolejowych do Pragi, Bratysławy, Budapesztu i Wiednia, a także włączenie do sieci kolejowej Jastrzębia-Zdroju – największego miasta w Polsce pozbawionego połączeń kolejowych. Pociągi przestały docierać tam 20 lat temu.

Czytaj więcej na portalu raciborz.com.pl: Nowa linia kolejowa połączy Katowice z Ostrawą

Podobe artykuły

Wyszukiwarka