• +48 502 21 31 22

Biznes na właściwych torach – koncepcja dla nowej strategii Miasta

Najnowocześniejsze centrum rozwoju przedsiębiorczości na Śląsku. Czy Racibórz podejmie rękawicę?

Biznes na właściwych torach – koncepcja dla nowej strategii Miasta

Od wielu lat jedyną wizytówką kolejnictwa Raciborza jest Halinka – zabytkowa lokomotywa, która przykuwa wzrok przyjezdnych, mniej czy bardziej skutecznie odwraca uwagę od dworca, którego lat świetności powoli nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy.

Dworzec w Raciborzu stał się przedmiotem ciekawej dyskusji podczas warsztatu (w dniu 21.06.) poświęconego tworzonej nowej edycji Programu Wspierania Przedsiębiorczości 2022 – 2027 (dokumentu równoległego do Strategii Rozwoju Raciborza, który wytycza zadania dla Wydziału Rozwoju UM), nad którym obecnie pracuje Miasto. Luk Palmen i Marcin Baron (Innoco – firma realizująca zlecenie na opracowanie obydwu dokumentów strategicznych), jako jedno z czterech zaleceń wobec kontynuacji instrumentów wsparcia Urzędu Miasta na rzecz lokalnych przedsiębiorstw i inwestorów w przyszłych latach wymienili wsparcie dla start-upów. W dyskusji pojawiło się zasadnicze pytanie czy Miasto jest w stanie „sterować” czy stymulować rozwojem nowoczesnych projektów innowacyjnych, a tym bardziej realizować misję „tworzenia miasta start-upów”, co sugerowali prowadzący. Kilka dobrze zapowiadających się projektów start-up’owych rozwijają raciborzanie tworząc firmy w Lublinie, Rzeszowie czy w innych miastach „ściany wschodniej” z czysto technicznego i prozaicznego powodu: tam są rządowe lub unijne pieniądze na ich rozwój. Start-upy często rozwijają się w przestrzeni wirtualnej, nie są przywiązane do miejsca. Poza tym, jak słusznie zauważył na spotkaniu Piotr Dominiak (CRIS Rybnik) – zgodnie z definicją start-up to innowacyjny projekt o wysokim stopniu ryzyka i wysokim stopniu skalowania, jednak nie możemy tego mylić z klasycznym rozwijaniem firmy.

Przestrzeń pomiędzy raciborskim dworcem a rynkiem łączy ulica Mickiewicza, która stanowi ogromny potencjał na deptak lub zbliżone rozwiązania na rzecz jakości wypoczynku i spędzania wolnego czasu w centrum miasta. Ciekawostką jest fakt, że w bezpośrednim sąsiedztwie dworca stoi okazały budynek do sprzedaży (była siedziba TP, Orange), który odpowiednio dostosowany mógłby stać się biurowcem, centrum szkoleniowym lub budynkiem mieszkalnym (w dyskusjach nad strategią dominuje potrzeba mieszkań oraz lokali do wynajęcia jako niezbędna do rozwoju gospodarczego).

Czytaj całość na raciborz.com.pl: Biznes na właściwych torach – koncepcja dla nowej strategii Miasta

Podobe artykuły

Wyszukiwarka