• +48 502 21 31 22

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja

Projekt: Prawo i podatki

Najmłodsze dzieci po majówce wróciły do szkoły, a wkrótce naukę stacjonarną rozpoczną starsze klasy. Rodzice wciąż będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki oświatowej z powodu koronawirusa.

Przypomnijmy, z dodatkowego zasiłku opiekuńczego może skorzystać rodzic, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, w sytuacji, gdy musi zająć się dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły w związku z Covid-19.

- Świadczenie przysługuje także, gdy placówka oświatowa nie zapewnia dziecku opieki, bo z powodu pandemii działa w ograniczonym zakresie. Zasiłek można otrzymać na dziecko poniżej 8 roku życia oraz dziecko starsze, jeżeli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Świadczenie nie należy się, jeśli maluchem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl).

/ZUS oprac. c/ 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka