• +48 502 21 31 22

Miliony z bonów turystycznych wydane na wakacje dla dzieci

Projekt: Gospodarka Turystyka i rekreacja

W województwie śląskim rośnie zainteresowanie bonami. Za wypoczynek dla dzieci zapłacono nimi już 138 mln złotych.

Jak podaje ZUS w województwie śląskim rodzice i opiekunowie za wypoczynek dzieci zapłacili 138 mln złotych przyznanymi bonami. W całym kraju transakcje bonem wyniosły ponad 1,029 mld złotych. 

Bon można wydać na usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla dzieci. Jak informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, liczba osób które uruchomiły bon znacznie wzrosła. Ma na to wpływ poprawa sytuacji epidemicznej i otwarcie wielu atrakcji turystycznych. Rodzice z województwa śląskiego na 476 tys. bonów uruchomili 308 tys. z przysługujących im bonów, co stanowi aż 65 proc.

Komu przysługuje bon 

Bon przysługuje na każdego dziecko, na które do 18 lipca było przyznane świadczenie wychowawcze 500+ , ale też w sytuacji gdy rodzice, czy opiekunowie nabędą prawo do tego świadczenia w okresie od 19 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Na dziecko z niepełnosprawnością- 1000 zł. Świadczenie nie może być wymienione na gotówkę.

W województwie śląskim do aktywacji pozostało jeszcze 168 tys. bonów. Bon można aktywować do końca marca 2022 roku, do tego terminu należy też dokonać płatności. Sama usługa turystyczna może odbyć się później. 

Płatności bonem przyjmuje 27 tys. podmiotów w Polsce, których aktualna lista znajduje się na stronie

Jak aktywować bon turystyczny? 

Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) Po potwierdzeniu danych rodzic otrzymuje na PUE indywidualny kod płatności. Należy go podać przedsiębiorcy, który realizuje usługę turystyczną. Wtedy na tekefon komórkowy rodzica przychodzi jednorazowy kod potwierdzający transakcje bonem. Bonem można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty. 

ZUS dane o osobach uprawnionych do bonu turystycznego otrzymuje z jednostek wyplacających świadczenie Rodzina 500+. Informacje o bonie na swoim profilu znajdzie ten rodzic, który składał wniosek o świadczenie 500+. 

Brak zakładki na PUE 

Jeżeli zakładki z bonem brakuje, to rodzic powinien zgłosić wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej. Informacji o stanie już złożonych wniosków udziela infolinia POT pod numerem 800 70 22 70. 

/ZUS, oprac. d/

fot. ZUS

Podobe artykuły

Wyszukiwarka