• +48 502 21 31 22

Wyjazd autem na urlop: Jak się przygotować

Czas na urlop. Wielu kierowców wyjedzie swoimi samochodami, więc warto przygotować auto do długiej drogi. Nawet jeśli pamiętamy o okresowych przeglądach, przed dłuższym wyjazdem powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu naszego pojazdu.

Wyjazd autem na urlop: Jak się przygotować

Najpierw sprawdzamy poziom oleju w silniku. Przed kontrolą auto powinno stać z wyłączonym silnikiem na płaskim podłożu przez kilka minut. Następnie sprawdzamy poziom płynu chłodniczego oraz płynu hamulcowego. Ważnym elementem jest sprawdzenie ciśnienia powietrza w kołach oraz stanu koła zapasowego. Sprawdzamy przede wszystkim stan bieżnika oraz ciśnienie powietrza w oponach nie zapominając o kole zapasowym.

O kontrolę zawieszenia poprośmy naszego mechanika. Polskie drogi nie rozpieszczają kierowców, dlatego też przegląd powinien objąć także osłony silnika, gumowe elementy chroniące newralgiczne punkty zawieszenia, osłony termiczne oraz mocowania układu wydechowego. Skontrolowany powinien zostać również układ hamulcowy (tarcze hamulcowe oraz klocki hamulcowe).

Skontroluj, czy wszystkie żarówki świecą. Warto stanąć autem przed ścianą i sprawdzić, czy reflektory są dobrze ustawione i czy działa regulacja wysokości oświetlenia, by jadąc obciążonym autem, nie oślepiać nadjeżdżających z przeciwka.

Badanie stanu naładowania akumulatora jest ważne nawet latem. W wysokich temperaturach częściej korzystamy z klimatyzacji, słuchamy radia przy wyłączonym silniku i podłączamy więcej urządzeń do gniazda zapalniczki, np. nawigację, ładowarkę telefonu, lodówkę. W autach ponad pięcioletnich przetestowanie akumulatora jest niezbędne.

Zadbaj o klimatyzację. Jeśli z układu wydobywa się nieprzyjemny zapach czy klima słabo chłodzi to przed wyjazdem należy zdezynfekować cały układ, wymienić filtr kabinowy i zadbać o napełnienie układu klimatyzacji gazem. Takie usługi wykonywane są w warsztatach przeważnie od ręki.

Nie zapomnijmy także o wyposażeniu bagażnika. W większości aut jeżdżących po polskich drogach można znaleźć niestety przeterminowane gaśnice – warto je wymienić. To samo dotyczy apteczek, które wprawdzie obowiązkowe nie są, ale warto je mieć z sobą w pełni wyposażone. Sprawdźmy także czy mamy kamizelki ostrzegawcze oraz trójkąt. Podróżny zestaw naprawczy powinien zawierać również kilka sztuk różnych bezpieczników oraz zapasowe żarówki. Jeśli wybieramy się za granicę, warto sprawdzić wymagania odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu w państwach, które zamierzamy odwiedzić.

/artykuł sponsorowany/ 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka