• +48 502 21 31 22

Przegląd wiosenny w Auto Centrum Opolony

Branża: Motoryzacja Transport Mechanika samochodowa Blacharstwo Lakiernictwo

Wczesna wiosna to idealny czas, aby wykonać kompleksowy przegląd stanu technicznego naszego samochodu po zimowym okresie eksploatacji.

Umożliwi nam to zdiagnozowanie nieprawidłowości i usunięcie usterek. Kierowcy z reguły skupiają większą uwagę na przygotowaniu auta do zimy, niż odwrotnie – zupełnie niesłusznie. Bo przecież wiosną i latem jeździmy więcej i szybciej. Warto więc dokonać niezbędnych czynności, aby nasza jazda była przede wszystkim bezpieczna, bezawaryjna i komfortowa.

Opony

Wiosenny przegląd najczęściej zbiega się z wymianą ogumienia z zimowego na letnie. Poprośmy więc w warsztacie o wykonanie kompleksowego przeglądu.  Zmieniajmy opony dopiero gdy średnia temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie ok. +7°C co najczęściej następuje w drugiej połowie kwietnia. Ze względów bezpieczeństwa nie spieszmy się z wymianą, ponieważ lepiej jest zmienić ogumienie za późno niż dać się zaskoczyć mroźnej nocy lub porankowi, czy też opadom śniegu, jeżdżąc już na ogumieniu letnim, które w takich warunkach jest szczególnie niebezpieczne.

Zawieszenie koła i hamulce

Przegląd wiosenny powinien obejmować w szczególności sprawdzenie stanu zawieszenia i hamulców. Kontrola ta jest zalecana w przypadkach jazdy po dziurach, których na naszych drogach w okresie jesienno-zimowym jest sporo. Mechanik powinien sprawdzić tarcze i bębny hamulcowe, mechanizmy zacisków i/lub rozpieraczy oraz stanu klocków i ew. szczęk hamulcowych. Konieczna  jest także kontrola stanu płynu hamulcowego w zbiorniku oraz sprawdzenie w nim zawartości wilgoci.  

Oleje i płyny eksploatacyjne

Wskutek dużych różnic temperatur w układzie odpowietrzenia silnika następowała kondensacja pary wodnej, która przenikając do oleju spowodowała jego degradację. Jeżeli do wymiany oleju pozostało nam jeszcze sporo czasu powinniśmy przynajmniej uzupełnić jego stan i wygrzać olej na dłuższej trasie co spowoduje odparowanie z niego wilgoci.  Płyn chłodniczy prawdopodobnie był uzupełniany lub wymieniany przy przeglądzie zimowym więc teraz trzeba tylko skontrolować jego stan i ew. uzupełnić.

Akumulator i oświetlenie

Sprawdźmy czy „nie parują” reflektory i ewentualnie wymieńmy żarówki. W samochodach wyposażonych w silnik z zapłonem iskrowym warto sprawdzić stan świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia. Związki chemiczne, którymi w zimie posypywane są drogi w zetknięciu z wodą tworzą agresywne roztwory, które destrukcyjnie wpływają na przewody wysokiego napięcia, co w konsekwencji może skutkować utrudnionym rozruchem silnika lub niewłaściwą pracą silnika podczas dużej wilgotności powietrza lub deszczowej aury. Profesjonalny warsztat sprawdzi nam również poziom ładowania akumulatora oraz stan samego akumulatora.

Wycieraczki

Sprawdźmy stan piór wycieraczek, po zimie często są one postrzępione i nie zapewnią nam właściwego oczyszczania szyby , a w konsekwencji dobrej widoczności. Warto zainwestować i wymienić wycieraczki aby nie porysować przy okazji szyby czołowej.
To tylko podstawowe elementy wiosennej „rewizji” auta. Niektóre czynności możemy wykonać we własnym zakresie, natomiast warto udać się do profesjonalnego serwisu, w którym dokonamy kompleksowego sprawdzenia pojazdu i usuniemy stwierdzone usterki.

Podobe artykuły

Wyszukiwarka