• +48 502 21 31 22

Plan Junckera również dla małych i średnich przedsiębiorstw

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych to kluczowy instrument służący realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera). Wsparcie udzielane jest w ramach dwóch okienek –„infrastruktura i innowacje” oraz „okno dla małych i średnich przedsiębiorstw”.

Plan Junckera również dla małych i średnich przedsiębiorstw

    Działanie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych opiera się na gwarancji o wartości 16 mld euro wydanej przez Komisję Europejską oraz zasobach własnych EBI w wysokości 5 mld euro. Według przyjętych założeń ten system gwarancji ma pozwolić EBI na udzielenie wsparcia finansowego do kwoty  60,8  mld euro.
    W dalszej kolejności kwota ta ma pozwolić, poprzez zaangażowanie dodatkowego kapitału spoza EBI, na realizację inwestycji o wartości 315 mld euro, z czego 240 mld euro w ramach strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, zaś 75 mld euro w ramach sektora MŚP oraz spółek o średniej kapitalizacji. EFIS stanowi również ważne narzędzie do realizacji celów określonych w Planie na rzecz  odpowiedzialnego rozwoju. Może on być jednym ze źródeł finansowania Planu, który zakłada wzrost stopy inwestycji  w  kraju w najbliższych latach. Beneficjentami EFIS mogą być instytucje publiczne (rządowe oraz samorządowe) i prywatne.
    Wsparcie udzielane jest w ramach dwóch okienek – „infrastruktura i innowacje” oraz „okno dla małych i średnich przedsiębiorstw”. W  pierwszym  przypadku promotor projektu powinien wystąpić wprost do warszawskiego biura Europejskiego Banku  Inwestycyjnego,  przedkładając  podstawowe  informacje  dotyczące  inwestycji. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wsparcie udzielane jest  poprzez banki komercyjne i inne instytucje finansowe działające w Polsce. Obecnie w  ten  system w  Polsce weszło 14 podmiotów finansowych (Idea Bank, Raiffeisen Leasing Polska, BGK + 11 subpośredników BGK).  Dzięki umowom gwarancyjnym z EFIS mogą oferować finansowanie przedsiębiorcom. Łączna wartość gwarancji z EFIS dla tych podmiotów wynosi 2,1 mld zł. Nie wszystkie uruchomiły już swoją ofertę, ale kilka z nich już działa. Wkrótce mają być zawarte kolejne umowy pośrednictwa finansowego, które powiększą możliwy portfel gwarancji EFIS w Polsce o ponad 200 mln zł.

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Rozwoju

Podobne artykuły

Wyszukiwarka