• +48 502 21 31 22

Działalność gospodarcza będzie wliczana do stażu pracy

Zmiany mogą dotyczyć blisko 1,9 mln osób w sektorze publicznym i prywatnym, czyli 19,9% wszystkich pracujących niebędących pracownikami.

Działalność gospodarcza będzie wliczana do stażu pracy

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji, która ma na celu włączenie różnych form zatrudnienia do stażu pracy. Oznacza to koniec nierówności i otwarcie drogi do szerszego dostępu do uprawnień pracowniczych dla prawie 2 mln Polaków.

Jak podkreśliła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, "praca to praca, każda zasługuje na uznanie." – Czas przepracowany na umowie zlecenie czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej musi wliczać się do stażu pracy. Dzięki temu wyrównujemy szanse w dostępie do podstawowych uprawnień pracowniczych, takich jak dłuższy urlop wypoczynkowy, nagrody jubileuszowe czy dodatki stażowe – wyjaśniła.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Szacuje się, że zmiany mogą dotyczyć blisko 1,9 mln osób w sektorze publicznym i prywatnym – to jest 19,9% wszystkich pracujących niebędących pracownikami, czyli czyli niezatrudnionych na umowę o pracę, według badania BAEL za 2023 r.

Projektowane regulacje przewidują, że do okresu zatrudnienia wliczone zostaną m.in. okresy prowadzenia pozapozarolniczej działalności gospodarczej, okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, czas zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, okresy wykonywania umów zlecenia, o świadczenie usług lub agencyjnych oraz czas jako osoba współpracująca, okresy członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych oraz udokumentowane okresy wykonywania pracy zarobkowej za granicą (innej niż zatrudnienie).

Potwierdzanie wymienionych okresów będzie odbywać się za pomocą zaświadczeń wydawanych przez ZUS. W przypadku okresów zatrudnienia niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS oraz okresów innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów zgodnych z ogólnymi regułami dowodowymi.

Przykładowo: obecnie pracownik zatrudniony krócej niż 10 lat ma prawo do 20 dni urlopu, a powyżej 10 lat – do 26 dni, natomiast po wejściu w życie nowych przepisów sytuacja ulegnie zmianie. Pracownik z 7-letnim stażem pracy na etacie, który przedłoży dokumenty potwierdzające 4-letnią pracę na umowie zlecenia, będzie miał prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego zamiast dotychczasowych 20.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka