
Pracodawca ma pełne prawo żądać od pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim zwrotu powierzonego mu mienia służbowego, takiego jak komputer czy telefon. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest to uzasadnione faktem, że pracownik w tym czasie nie wykonuje pracy, a służbowy sprzęt nie jest mu niezbędny.
W kwestii zasad użytkowania sprzętu służbowego PIP wskazuje, że zasady dotyczące korzystania z powierzonego mienia z reguły powinny zostać opisane w wewnętrznym regulaminie. W przypadku jego braku pracodawca powinien odnieść się do Postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2022 r. (sygn. akt II PSK 309/21). Zgodnie z tym orzeczeniem mienie powierzone pracownikowi to takie, które zostało mu przekazane do dyspozycji z obowiązkiem jego zwrotu lub rozliczenia się z niego. Skoro pracownik jedynie dysponuje tym mieniem, pracodawca ma prawo zażądać jego zwrotu niezależnie od tego, czy stosunek pracy trwa, czy też uległ zakończeniu. – Należy podkreślić, iż nie ma żadnych regulacji, które zakazywałaby pracodawcy wystąpienia z żądaniem zwrotu mienia od pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest to uzasadnione, ponieważ pracownik faktycznie nie wykonuje pracy i sprzęt służbowy nie jest mu potrzebny – tłumaczy PIP.
W swoich wyjaśnieniach PIP zaznacza, że o konieczności zwrotu komputera czy telefonu pracodawca powinien poinformować pracownika z odpowiednim wyprzedzeniem. Może to zrobić telefonicznie, mailowo lub w inny przyjęty w firmie sposób. Pracodawca powinien również wskazać miejsce i termin zwrotu mienia. W sytuacji, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, należy ustalić, w jaki sposób inny pracownik może odebrać sprzęt.
Co w sytuacji, gdy pracownik nie współpracuje lub nie ma z nim kontaktu? PIP radzi, aby w takiej sytuacji wysłać do niego pisemne wezwanie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, w którym zostanie wyznaczony termin zwrotu sprzętu. Niezastosowanie się do takiego polecenia może zostać uznane za ciężkie naruszenie obowiązku dbałości o mienie pracodawcy i skutkować odpowiedzialnością porządkową lub innymi sankcjami przewidzianymi w Kodeksie pracy.
PIP przypomina również o art. 124 Kodeksu pracy, który mówi, że pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się narzędzia, instrumenty lub inne podobne przedmioty, ponosi pełną odpowiedzialność za szkodę powstałą w tym mieniu. Jeżeli pracodawca powierzył pracownikowi sprzęt z obowiązkiem zwrotu, to obowiązek ten aktualizuje się w okolicznościach określonych przez pracodawcę.
fot. freepik.com
oprac. /kp/