• +48 502 21 31 22

Nowa ustawa krokiem ku równości płacowej

Luka płacowa w Polsce wynosi – w zależności od badań i lat – od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet.

Nowa ustawa krokiem ku równości płacowej

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o jawności wynagrodzeń w ofertach pracy. Proponowane zmiany mają przyczynić się do zmniejszenia różnic płacowych między kobietami i mężczyznami.

Zgodnie z projektem ustawy firmy będą mieli obowiązek podawania w ogłoszeniach o pracę konkretnej kwoty wynagrodzenia, którą oferują kandydatom na dane stanowisko. Zawarcie umowy za niższą pensję lub niezawarcie takiej informacji w ofercie będzie wykroczeniem zagrożonym karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Ponadto pracownicy zyskają prawo do swobodnego informowania o wysokości swoich zarobków, bez obawy o jakiekolwiek konsekwencje ze strony pracodawcy. Dodatkowo pracownicy będą mogli wystąpić do niego "z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia w podziale na płeć w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości".

Jak wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, projekt ten łączy się z unijną dyrektywą o równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn, którą kraje Unii Europejskiej powinny wdrożyć do 2026 r. Przypomniała również, że luka płacowa w Polsce wynosi – w zależności od badań i lat – od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet. natomiast średnia unijna w 2023 r. to 12,7%.

Ministra podkreśliła, że jawność płac ma prosty związek z równością płac. – Żeby móc przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć. Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć – wyjaśniła. Unijna dyrektywa nie zakłada jednak pełnej jawności płac wewnątrz danej organizacji. – Chodzi tutaj tylko o stworzenie możliwości osadzenia własnego wynagrodzenia w firmowym kontekście – wytłumaczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Przepisy mają wejść w życie w ciągu 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka