• +48 502 21 31 22

Najwięcej seniorów pracuje w mikrofirmach

Największy odsetek kobiet po 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65 lat pracuje w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej oraz edukacji.

Najwięcej seniorów pracuje w mikrofirmach

Rośnie liczba osób w wieku emerytalnym, czyli kobiet po 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65 lat. Na koniec 2023 r. było ich ok. 8,786 mln, a rok wcześniej – 8,646 mln. Wzrost zauważyć można również w przypadku aktywności zawodowej tych osób. Na koniec pierwszego kwartału pracowało 8,7% seniorów, podczas gdy cztery lata wcześniej – 6,1%. Pod koniec kwietnia w gospodarce narodowej Polski pracowało w sumie 785 477 osób w wieku poprodukcyjnym. Oznacza to wzrost o 3% w ciągu roku. Udział osób w wieku poprodukcyjnym w ogólnej liczbie pracujących wynosił 5,2%.

Jak zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny, w dużych firmach, zatrudniających powyżej 250 osób, pracowało 2,5 raza mniej takich osób niż w mikropodmiotach (do pięciu pracujących). W najmniejszych przedsiębiorstwach zatrudnionych było 367 tys. osób w wieku poprodukcyjnym, a ich udział w ogólnej liczbie pracujących w wieku 65 lat i więcej wyniósł 43%. Z kolei w dużych organizacjach pracowało ponad 145 tys. osób, co oznacza udział na poziomie 19%.

Największy odsetek kobiet po 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65 lat pracuje w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (11%) oraz edukacji (10%). W tych obszarach pracodawcy chętnie zatrudniają emerytowane osoby z powodu braku pracowników. Natomiast najniższy udział jest w sekcji informacja i komunikacja (1%). – Zachodzący postęp technologiczny ogranicza możliwości pracy osobom starszym – tłumaczą eksperci PIE. Dodają, że seniorzy nie zawsze dysponują one wiedzą i umiejętnościami oczekiwanymi przez pracodawców w danej dziedzinie. Niski udział osób w wieku poprodukcyjnym jest też w przemyśle i budownictwie (po 3%), co może być spowodowane obowiązkami wymagającymi dobrej kondycji fizycznej.

PIE podkreśla też, że niski poziom bezrobocia, który we wrześniu wyniósł 5%, jest korzystny dla poszukujących pracy. – Zachętą do kontynuowania pracy po przejściu na emeryturę może być też fakt, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie dla osób pracujących w wieku 65 lat i więcej było w kwietniu wyższe (8574 zł) niż wynagrodzenie dla ogółem pracujących (8323 zł) – zwraca uwagę PIE.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka