• +48 502 21 31 22

Integracja biznesu z edukacją - dobry kierunek

Projekt: Finanse

Powiat Raciborski przypieczętował integrację w Subregionie Zachodnim. Inicjatywa izb gospodarczych oraz inkubatorów przedsiębiorczości popierana jest przez coraz szerszy krąg samorządów.

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Redakcje, wydawcy, gazety, media
Stowarzyszenia, kluby i związki

Nie przypadkowym miejscem śniadania biznesowego (w dniu 25 kwietnia 2019 r.) dla przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji wspierających biznes z Subregionu Zachodniego była sala konferencyjna Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Tu bowiem działa Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości, która podlega pod Starostwo Powiatowe w Raciborzu.

- Jako zarząd powiatu raciborskiego popieramy podjęte działania integracji biznesu z samorządami w Subregionie Zachodnim jakie podjęły w ostatnich miesiącach izby gospodarcze Wodzisławia Śląskiego i Raciborza. Wytyczony kierunek współpracy widzimy w wielu obszarach. Między innymi będziemy kontynuować rozmowy o zacieśnianiu współpracy biznesu ze szkołami ponadpodstawowymi, co omawiane było na kilku roboczych spotkaniach władz Raciborskiej Izby Gospodarczej i dyrektorów powiatowych szkół średnich. Mamy świadomość, jak znacząca jest rola wykształcenia opartego na praktycznym przygotowaniu do zawodu w rzeczywistych warunkach przedsiębiorstw. Liczymy na to, że coraz większa liczba przedsiębiorstw zainteresuje się tworzeniem miejsc odbywania praktyk oraz stanowisk dla młodocianych pracowników. Pragnę zapewnić, że podjęte działania izb gospodarczych oraz inkubatorów przedsiębiorczości zarząd powiatu popiera w całej rozciągłości - na wstępie spotkania zapowiedziała Ewa Lewandowska, członek zarządu powiatu raciborskiego. 

Tematyka integracji biznesu z edukacją interesuje bardzo władze PWSZ obecne na spotkaniu. Można powiedzieć, że PWSZ od kilku lat w edukacji "idzie tą samą drogą". Dyrektor Instytutu Techniki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu Tomasz Czyszpak stara się w procesie edukacji studentów wiązać z zakładami pracy gdzie mogą m.in. tworzyć praktyczne prace inżynierskie odpowiadające potrzebom firm. Od kilku lat uczelnia organizuje Targi Prac Dyplomowych, podczas których przedsiębiorcy mogą zobaczyć potencjał studentów i zaproponować im odbywanie kształcenia praktycznego u siebie. Idąc dalej, Sabina Musioł dyrektor Centrum Biznesu, Innowacji i Nowoczesnych Technologii przy PWSZ widzi przyszłe korzyści z budowania powszechnego rozwiązania systemowego, co jest również jednym z założeń inicjatorów integracji w Subregionie Zachodnim. 

Śniadanie biznesowe na Zamku w Raciborzu było już czwartym jakie w tej formule odbywają się w sąsiednich powiatach. Przypomnijmy, że koncepcję integracji gospodarczej w Subregionie Zachodnim, której jedną z odsłon są śniadania biznesowe wspiera Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz samorządy: Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego; Urząd Miasta Racibórz; Urząd Miasta Rybnik; Urząd Miasta Żory; Gmina Gorzyce; Gmina Godów; Inkubatory Przedsiębiorczości w Rybniku, Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim; Izby Gospodarcze z Raciborza, Żor i Wodzisławia Śląskiego; Cechy Rzemieślników z Wodzisławia Śląskiego, Żor i Raciborza; Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim; Starostwo Powiatowe w Raciborzu; Forum Firm w Radlinie.


Ireneusz Burek 
 

Zobacz galerię zdjęć - Integracja biznesu w Subregionie Zachodnim na Zamku Piastowskim 

W trakcie wydarzenia zaprezentowała się grupa uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, którzy zaprezentowali innowacyjny projekt stratupowy mebli, które umożliwiają bezprzewodowe ładowanie urządzeń. W grudniu  ub. roku uczniowie, prezentując swój pomysł startupowy, zostali laureatami finału Pitch Day na Zamku Piastowskim w Raciborzu w ramach projektu „Szkoła Młodych Przedsiębiorców” realizowanego przez Powiat Raciborski z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 .

Wydarzenie na Zamku Piastowskim zostało sfinansowane przez Miasto Racibórz oraz Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Zobacz więcej zdjęć na raciborz.com - Integracja biznesu w Subregionie Zachodnim na Zamku Piastowskim

fot. Adrianna Sikorska

Podobe artykuły

Wyszukiwarka