• +48 502 21 31 22

Polskie przedsiębiorstwa podnoszą wynagrodzenia

W zdecydowanej większości sektorów przeciętna płaca była wyższa niż rok temu. Największy wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się budownictwem.

Polskie przedsiębiorstwa podnoszą wynagrodzenia

W czasie czterech pierwszych miesięcy tego roku ponad połowa polskich firm zdecydowała się na podniesienie wynagrodzeń. Część z nich planuje dalsze podwyżki. W sumie płace w tym roku podniesie 67% pytanych firm.

Od stycznia do kwietnia 57% przedsiębiorstw w Polsce podniosło wynagrodzenia swoim pracownikom. 45% z nich planuje kontynuować podwyżki jeszcze w tym roku, a 24% firm, które dotychczas nie podnosiło płac, ma zamiar zwiększyć je do końca roku. Łącznie wzrost wynagrodzeń pracowników dotyczy 67% badanych organizacji – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W kwietniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 8271,99 zł, co oznacza wzrost o 11,3% w ciągu roku. W zdecydowanej większości sektorów (13 na 15 według PKD) przeciętna płaca była wyższa niż rok temu. Największy wzrost, o 17,1%, odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się budownictwem. Z kolei w porównaniu ze styczniem wynagrodzenia w kwietniu wzrosły o 6,5%. Podwyżki były częściej realizowane przez średnie (64%) i duże firmy (62%) niż przez mikroprzedsiębiorstwa (51%). Szczególnie aktywne w podnoszeniu wynagrodzeń były firmy handlowe (61%) i produkcyjne (60%). W sektorze transportu, spedycji i logistyki 49% również podniosła pensje swoich pracowników.

Plany podnoszenia wynagrodzeń w tym roku ma 36% pracodawców. Dane PIE potwierdzają dane z Szybkiego monitoringu NBP, który wskazuje, że w drugim kwartale 37% przedsiębiorstw planuje podwyżki płac. Deklarują tak głównie duże firmy, wśród których 54% planuje podniesienie wynagrodzeń swoim pracownikom. Mikro- i średnie przedsiębiorstwa rzadziej mają takie zamiary (32% i 33%). Częściej deklarują tak rwnież firmy budowlane (39%), natomiast rzadziej przedsiębiorstwa z branży TSL (32%).

Jak pokazuje badanie PIE, wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przekłada się na znaczący wzrost realnej wartości nabywczej pensji. Wyższe płace zwiększają możliwości zakupowe konsumentów, co przyspiesza wzrost gospodarczy. Dwucyfrowe tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymuje się od ponad dwóch lat, a plany przedsiębiorstw dotyczące kolejnych podwyżek sugerują, że ten trend będzie kontynuowany.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka