• +48 502 21 31 22

Czternasta emerytura we wrześniu. Ile wyniesie?

W sumie "czternastkę" otrzyma ok. 8,9 mln osób, w tym 6,4 mln dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

Czternasta emerytura we wrześniu. Ile wyniesie?

We wrześniu nastąpi wypłata tzw. czternastych emerytur. Świadczenie to wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Ustawa stanowi, że świadczenie to nie może być niższe niż minimalna emerytura. Rząd zaplanował więc wypłacenie najniższej możliwej "czternastki" przewidzianej w ustawie wprowadzonej w czasach poprzedniego rządu. W zeszłym roku świadczenie wynosiło 2650 zł brutto.

Według rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "czternastkę" w pełnej wysokości dostaną te osoby, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 zł brutto. Jeśli emeryt dostaje co miesiąc więcej niż 2900 zł emerytury, to "czternastka" będzie wypłacona z proporcjonalnym potrąceniem, czyli w niższej kwocie na zasadzie złotówka za złotówkę.

Świadczenie ma być wypłacone we wrześniu, chociaż około miliona emerytów i rencistów, do których pieniądze trafiają pierwszego dnia miesiąca, dostaną świadczenie już w sierpniu. W sumie otrzyma ją ok. 8,9 mln osób, w tym 6,4 mln dostanie wypłatę w pełnej wysokości, a 2,5 mln osób w wysokości niższej ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie.

Oprócz podatku dochodowego "czternastka" jest też wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną lub o alimenty.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka