• +48 502 21 31 22

Modernizacja oświetlenia ulicznego kluczem do oszczędności i ekologii

Połowa emisji CO2 produkowanego przez człowieka to efekt produkcji energii elektrycznej, z czego samo oświetlenie odpowiada za ok. 6% emisji.

Modernizacja oświetlenia ulicznego kluczem do oszczędności i ekologii

Tylko 20% latarni w gminach jest po modernizacji. Większość z pozostałych 80% to energochłonne oświetlenie sodowe, czyli oprawy o charakterystycznym, żółtym świetle, które generują wysokie koszty, a także mają negatywny wpływ na środowisko i jakość życia mieszkańców. Ich wymiana na nowoczesne, energooszczędne rozwiązania jak LED może przynieść wiele korzyści.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii liczba opraw oświetlenia drogowego w Polsce to ok. 3,4 mln. Tylko na potrzeby oświetlenia ulicznego nasz kraj zużywa każdego roku ok. 3 TWh. Zdaniem ekspertów Signify zużycie energii dzięki wymianie oświetlenia na LED-owe można zmniejszyć o 50–80%, za czym idzie również redukcja śladu węglowego – szacuje się, że połowa emisji CO2 produkowanego przez człowieka to efekt produkcji energii elektrycznej, z czego samo oświetlenie odpowiada za ok. 6% emisji. Dla potrzeb obliczeń śladu węglowego przyjęto, że każdy 1 kW energii to ponad 800 g ekwiwalentu węgla. Obserwowana na świecie rewolucja LED pozwoliła ograniczyć tę emisję o setki milionów ton.

– Ważnym aspektem jest też samopoczucie mieszkańców. Dzięki zmianie technologii na LED-ową oświetlenie, zarówno to wewnętrzne, jak i zewnętrzne, ma lepszą jakość. Do istotnych korzyści należy także m.in. zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez znaczną poprawę widoczności oraz zmniejszenie zanieczyszczenia światłem przestrzeni wokół oraz nieba. Technologia LED daje możliwość dołączenia systemów zarządzania oświetleniem, pozwalając na regulowanie strumienia świetlnego w zależności od pory dnia, co wpływa oczywiście na bardziej efektywne zarządzanie energią – tłumaczy Anna Miller z Signify Poland.

W minionym roku miał miejsce nabór do programu "Rozświetlamy Polskę" skierowanego do samorządów planujących inwestycje w nowoczesne oświetlenie ulic. W programie złożono 1639 wniosków, z czego 1214 otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 1 mld zł. W regionie środki otrzymały m.in. gmina Kornowac i Jejkowice. Gminy w Polsce wymienią w sumie ponad pół miliona opraw oświetleniowych – to pierwszy program w Polsce na tak dużą skalę i bardzo ważny krok w kierunku poprawy energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

W Raciborzu w 2017 r. wymienionych ponad tysiąc opraw lampowych, a w miejsce opraw sodowych pojawiły się oprawy typu LED. Jak tłumaczył magistrat, żywotność oprawy sodowej to tylko 16–20 tys. godzin, natomiast lampy LED świecą nawet 50 tys. godzin. Do tego rozpalają się od razu i nie potrzebują kilku minut, by uzyskać efekt pełnej jasności, są także dużo bardziej wydajne. Przed modernizacją moc opraw wynosiła 210 kW, po modernizacji jej wartość spadła do 63,9 kW. Wskazano też, że modernizacja oświetlenia ulicznego pozwala na ograniczenie zjawiska niskiej emisji związanego z zanieczyszczeniami pyłami PM 10.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka