• +48 502 21 31 22

Liczba nowych ofert pracy nadal spada

Największy spadek liczby ofert pracy w ciągu roku odnotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tutaj o 50% mniej ogłoszeń niż rok temu.

Liczba nowych ofert pracy nadal spada

Na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się w marcu 262,6 tys. nowych ofert pracy. Jest to o 19% mniej niż w analogicznym okresie 2023 r. Największy spadek odnotowano w branży informatycznej, w której pojawiło się o połowę mniej ofert niż rok temu.

Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w marcu pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali ok. 262,6 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o 19% w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 r., kiedy pojawiło się 325,5 tys. ofert, i kontynuacja trendu niskich dynamik notowanych od sierpnia ubiegłego roku. – Pocieszający jest jednak fakt, że średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy – co wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych – trzeci miesiąc z rzędu nieco wzrosła – z -17% do -15%. Nasze badanie pokazuje więc, że liczba ofert w Polsce nadal się kurczy w dość szybkim tempie, ale trend został przełamany i spadki te przestały się pogłębiać – podkreślają autorzy raportu. Ich zdaniem jest nadzieja, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku rekrutacyjnym ustabilizuje się – spadki będą jeszcze mniejsze, a następnie dynamika wróci do dodatnich odczytów. – Jest to zbieżne z naszymi prognozami makroekonomicznymi, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu wyjdzie na plus po ostatnich ujemnych dynamikach – wskazują.

W marcu było o 28,3 tys. więcej ofert pracy niż w lutym. Ten wzrost nie jest jednak powodem do optymizmu – jak tłumaczą eksperci, to normalne, że o tej porze roku ofert przybywa, ponieważ ruszają prace sezonowe.

Największy spadek liczby ofert pracy w ciągu roku odnotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tutaj o 50% mniej ogłoszeń niż rok temu. Duży spadek widoczny jest też wśród pracowników finansowych i HR (po 43%). Jedyny wzrost dynamiki ofert w marcu pojawił się wśród ogłoszeń dla pracowników fizycznych (2%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka