• +48 502 21 31 22

Większość Polaków jest zadowolona z pracy

Najwyższy odsetek zadowolonych odnotowano wśród prywatnych przedsiębiorców i osób zaliczających się do kadry kierowniczej lub specjalistów z wyższym wykształceniem.

Większość Polaków jest zadowolona z pracy

Ponad 83% pracujących zarobkowo Polaków deklaruje większe lub mniejsze zadowolenie ze swojej pracy. Tyle samo uważa, że wykonywane przez nich zadania są ważne i mają sens. Okazuje się też, że 67% pracowników nie ma w swoim głównym miejscu pracy możliwości home office.

58% Polaków pytanych przez CBOS w ramach badania "Praca zarobkowa Polaków i zadowolenie z niej" pracuje zarobkowo. Dominują osoby, które deklarują pracę w pełnym wymiarze czasu – stanowią one 51% ogółu i 89% pracujących. 46% respondentów wskazało, że świadczy pracę w firmach całkowicie prywatnych działających poza sektorem rolnym, 26% jest zatrudniona w sektorze publicznym lub firmach, których właścicielem jest państwo lub samorząd lokalny, 20% wskazała, że głównym ich miejscem pracy są spółki z udziałem właścicieli prywatnych i państwa, a 8% pracuje w prywatnym gospodarstwie rolnym. Ponadto 53% badanych oświadczyło, że pracuje w małych firmach lub instytucjach, poniżej 50 pracujących. 23% respondentów pracuje w instytucji, w której jest powyżej 250 pracujących, a 21% w firmach od 50 do 249 pracujących.

61% pracujących zapytanych o główne źródło dochodów wskazało umowę na czas nieokreślony, a 12% – własną działalność gospodarczą. Dla 10% jest to umowa na czas określony, a 7% badanych czerpie dochody głównie z pracy we własnym gospodarstwie rolnym. Dla 7% głównym źródłem dochodu pozostaje umowa cywilnoprawna, a 2% ankietowanych przyznało się, że utrzymuje się z pracy niepotwierdzonej formalną umową.

Badanie pokazało, że 67% pracujących zarobkowo Polaków nie ma w swoim głównym miejscu pracy możliwości pracy zdalnej. 10% może cały czas pracować zdalnie, a 22% ma taką możliwość w określonych okolicznościach. Na home office najczęściej mogą wykonywać obowiązki osoby należące do grupy kierowników i specjalistów z wyższym wykształceniem (65%). Zdalnie może też pracować 48% pracowników administracyjno-biurowych, 21% specjalistów średniego szczebla i techników oraz 13% pracowników usług. Dwa najczęściej podawane powody, dla których respondenci korzystają z możliwości pracy zdalnej, to nietracenie czasu na dojazd do pracy (47%) i większa elastyczność czasu pracy pozwalająca samodzielnie zaplanować dzień (45%).

83,3% pytanych pracowników deklaruje większe lub mniejsze zadowolenie ze swojej pracy. Zdecydowanie zadowolonych jest 34,2% pracujących, a odpowiedź "raczej zadowolony" wskazało 49,1%. Najwyższy odsetek zadowolonych odnotowano wśród prywatnych przedsiębiorców oraz badanych zaliczających się do kadry kierowniczej lub specjalistów z wyższym wykształceniem (odpowiednio 91% i 90%), z kolei najmniej zadowolonych (61%) jest wśród rolników indywidualnych. Ponadto 83% Polaków uważa, że wykonywane przez nich zadania są ważne i mają sens. 79% twierdzi, że praca wymaga od nich doskonalenia posiadanych umiejętności i poznawania nowych rzeczy, 77% ocenia swoją pracę jako interesującą, a 75% deklaruje, że daje ona im pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji.

– W XXI w. deklarowany poziom satysfakcji z pracy jest znacznie wyższy niż w latach 90. XX w., zaś w ostatnich dwóch latach osiągnęła ona rekordowy poziom. Poczucie pewności zatrudnienia i stabilizacji systematycznie rosło do października 2021 r., kiedy osiągnęło rekordowy poziom. Obecnie odsetek pracujących zarobkowo, którym praca daje pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji, tylko nieznacznie zmalał – komentuje CBOS.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka