• +48 502 21 31 22

Stereotypy płciowe i nierówności w płacach nadal występują w Polsce

94% kobiet zauważa, że w sektorze finansowym występują bariery mające wpływ na przebieg kariery zawodowej kobiet.

Stereotypy płciowe i nierówności w płacach nadal występują w Polsce

Niemal wszystkie kobiety pracujące w sektorze finansów dostrzegają bariery, które wpływają na rozwój ich kariery, a także nierówności w wynagrodzeniach. Mężczyźni rzadko widzą te problemy – większość jest przekonana, że istnieje równość płac, a wolne etaty powierzane są najlepszym kandydatom bez względu na ich płeć.

– Dostrzegamy naprawdę duże różnice w tym, jak kobiety w finansach widzą siebie na tym dynamicznie zmieniającym się rynku, a jak postrzegają ich pozycję mężczyźni. Znamiennym współczynnikiem jest dostępność wyższych stanowisk – 55% kobiet uważa, że napotyka określone bariery przy awansach i wspinaniu się po drabinie kariery zawodowej, natomiast tylko ćwierć badanych mężczyzn uznaje, że są jakiekolwiek problemy w tym obszarze. Tylko niecałe 20% kobiet uważa, że ma wpływ na kształt rynku finansowego, podczas gdy wśród mężczyzn aż 56% uważa, że ich rola jest istotna dla sektora finansowego – wskazuje Karolina Korzeniewska, managerka firm Antal i ReX.

94% kobiet zauważa, że w sektorze finansowym występują bariery mające wpływ na przebieg kariery zawodowej kobiet. Wśród mężczyzn 55% dostrzega problemy, które mają wpływ na rozwój kariery kobiet – pokazała tegoroczna edycja badania „Kobiety w Finansach” przeprowadzonego przez Antal i CFA Society Poland we współpracy z Bankiem BPH i Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami. Wśród głównych przeszkód wskazywane jest uwikłanie ich w tradycyjne role społeczne (72% wskazań kobiet vs 39% mężczyzn), pomijanie przy awansach (58% i 20%), nieelastyczna kultura organizacyjna, np. sztywne godziny pracy (39% i 32%) i dająca się odczuć „męska solidarność” (38% i 14%). – Nie należy tutaj pomijać bardzo znamiennego faktu: 66% kobiet uważa, że pełni w finansach tylko role wspierające. One nie widzą siebie jako strategiczne, ważne osoby w kontekście rozwoju rynku finansowego – zwraca uwagę ekspertka. – Jednak 45% naszych respondentów odpowiedziało, że w ich firmie istnieje równowaga płci, więc tutaj mamy kolejny problem zwykłego postrzegania tego, co się w tej firmie dzieje – dodaje.

Aż siedem na 10 sektorów finansowych jest zdominowanych przez mężczyzn. Dodatkowo luka płacowa w sektorze finansów wygląda gorzej niż na całym rynku pracy ogółem – jest rzędu 10 p.p. Mężczyźni dość rzadko dostrzegają ten problem – prawie 70% z nich jest przekonanych, że istnieje równość płac, a 80% uważa, że wolne miejsca w firmie powierzane są najlepszym kandydatom, bez względu na płeć.

Ponadto 65% kobiet wychowujących dzieci zadeklarowało, że odczuwa trudności w pogodzeniu pracy z życiem prywatnym, a im więcej godzin kobieta poświęca na prowadzenie gospodarstwa domowego, tym większą odczuwa trudność w budowaniu swojej ścieżki biznesowej. Jedną z barier jednak okazało się również to, w jaki sposób kobiety postrzegają same siebie – 59% respondentek jako kluczową barierę wewnętrzną w rozwoju zawodowym wskazało fasadową skromność, zgodnie z którą kobiety uważają, że nie wypada przedstawiać siebie samej w korzystnym świetle. – Badania psychologiczne wskazują, że mężczyźni są dużo bardziej pewni siebie i dużo częściej uważają, że zasługują na awans, bez względu na to, jak dobrze są do tego przygotowani. U kobiet ta tendencja jest odwrotna – kobiety mają dużo więcej skłonności do samokrytyki i podważania swoich kompetencji. Dlatego potrzebne są programy wspierające, które pozwolą kobietom – wraz z ich kompetencjami i często niesamowitą wiedzą – przebić się dalej – podkreśla Karolina Korzeniewska.

Czytaj także: Polska na dalekim miejscu pod względem równości wynagrodzeń

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka