• +48 502 21 31 22

Wodzisław Śląski chce przygotować się na zmiany klimatu

Zmiany klimatyczne mają wpływ na społeczność, infrastrukturę, gospodarkę i środowisko naturalne.

Wodzisław Śląski chce przygotować się na zmiany klimatu

Miasto Wodzisław Śląski przygotowuje się do złożenia wniosku dotyczącego opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu w naborze ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. – Mając na uwadze szybko postępujące zmiany klimatu, musimy uświadomić sobie, jak wiele wyzwań stoi i przed nami, i przed przyszłymi pokoleniami. Również jako miasto Wodzisław Śląski musimy szybko podjąć działania, które doprowadzą do złagodzenia i zahamowania negatywnego oddziaływania ekstremalnych zjawisk pogodowych na nasze życie. Stąd potrzeba opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu – tłumaczy Mieczysław Kieca, prezydent miasta. Uchwała w sprawie przystąpienia do opracowania planu została przyjęta na sesji Rady Miejskiej 29 listopada.

Miejski Plan Adaptacji to strategiczny dokument, który ma na celu dostosowanie miasta do zmieniających się warunków klimatycznych. – To kompleksowa strategia obejmująca analizę zagrożeń klimatycznych, określenie priorytetów i celów adaptacji oraz konkretne działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka i zwiększenie odporności naszego miasta na zmiany klimatu – tłumaczy naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Justyna Zagola. Zmiany klimatyczne mają wpływ na społeczność, infrastrukturę, gospodarkę i środowisko naturalne. – Dlatego tak istotne jest, abyśmy jako miasto byli przygotowani na zmiany klimatu i mieli skuteczny plan działania – podkreśla Justyna Zagola.

Miasto podkreśla, że kluczowym elementem procesu opracowywania Miejskiego Planu Adaptacji jest zaangażowanie mieszkańców. – Drodzy mieszkańcy, wasze opinie, pomysły i wiedza są niezwykle cenne. To właśnie dzięki waszemu wkładowi możemy dostosować plan do naszych lokalnych potrzeb. Śledźcie stronę internetową miasta Wodzisławia Śląskiego i miejskie kanały w mediach społecznościowych, aby dowiedzieć się o możliwościach zaangażowania się w proces tworzenia MPA. Wspólnie możemy uczynić nasze miasto bardziej przyjaznym i odpornym na zmiany klimatu – zachęca Mieczysław Kieca.

fot. Ośrodek Rekreacyjny Balaton/Facebook
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka