• +48 502 21 31 22

Polacy mniej boją się utraty pracy

W tym miesiącu najwyższym poczuciem bezpieczeństwa zatrudnienia wyróżniają się pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych.

Polacy mniej boją się utraty pracy

We wrześniu wzrosło u polskich pracowników poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Nieznacznie jednak pogorszyły się oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy oraz jej prognozy, niewielki pesymizm widać też w postrzeganiu przez pracujących sytuacji na lokalnych rynkach pracy.

Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej 59% pracujących zarobkowo Polaków pozytywnie ocenia aktualną sytuację w swoich zakładach pracy. 49% określa ją jako dobrą, a 10% jako bardzo dobrą. 12% ankietowanych negatywnie postrzega warunki w swoim miejscu pracy, z czego 10% twierdzi, że są one złe, a 2%, że bardzo złe. 27% respondentów sytuację w swoim zakładzie pracy ocenia jako ani dobrą, ani złą. W porównaniu z sierpniem odnotowano niewielkie pogorszenie ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy – o 2 p.p. spadł odsetek pracujących, którzy uważają, że sytuacja w ich miejscach pracy jest dobra i o 2 p.p. przybyło postrzegających ją jako ani dobrą, ani złą. Odsetek badanych negatywnie oceniających sytuację w zakładach pracy nie zmienił się.

Największy odsetek osób oceniających obecną sytuację w swojej firmie jako dobrą znajduje się wśród zatrudnionych w sektorze prywatnym poza rolnictwem (61%) oraz wśród pracowników instytucji państwowych lub publicznych (60%). Nieco mniej zadowolonych odnotowano w spółkach właścicieli prywatnych i państwa (58%). Co piąty badany pracujący w sektorze prywatnych gospodarstw rolnych negatywnie ocenia obecną sytuację w swoim miejscu pracy.

Nieznacznie pogorszyły się wrześniowe prognozy dotyczące ewentualnych zmian sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku. W porównaniu z poprzednim pomiarem zwiększył się odsetek nieoczekujących zmian w najbliższym czasie (58%, wzrost o 2 p.p.) i ubyło pracujących, którzy spodziewają się poprawy (19%, spadek o 3 p.p.). Odsetek pracowników obawiających się pogorszenia nie zmienił się i wynosi 12%.

Większość badanych uważa, że utrata obecnej pracy raczej się im nie przytrafi (39%) lub jest mało prawdopodobna (38%). Tylko 3% pracowników bardzo poważnie liczy się z utratą zatrudnienia, a 17% ma to na względzie, ale w niewielkim stopniu. Autorzy podkreślają, że we wrześniu zmniejszyło się poczucie zagrożenia utratą pracy – zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp. W porównaniu z sierpniem przybyło pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę utraty obecnego zatrudnienia (wzrost o 4 p.p.), i ubyło tych, którzy liczą się z możliwością utraty pracy (spadek również o 4 p.p.).

Na tle pracujących w innych sektorach w tym miesiącu najwyższym poczuciem bezpieczeństwa zatrudnienia wyróżniają się pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych – 69% z nich uważa, że utrata pracy w ich wypadku jest mało prawdopodobna, a 23% raczej nie bierze takiej możliwości pod uwagę. Natomiast większe niż przeciętne zagrożenie bezrobociem odczuwają pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa – 31% liczy się z możliwością utraty obecnej pracy, 28% raczej się z tym liczy, a 3% bardzo poważnie bierze pod uwagę taką możliwość.

W porównaniu z sierpniem widoczne jest niewielkie pogorszenie w ocenach sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Wśród ogółu dorosłych Polaków przybyło osób skarżących się na trudności w znalezieniu pracy w ich miejscu zamieszkania lub okolicy (19%, wzrost o 2 p.p.), a ubyło uważających, że można ją znaleźć lokalnie (72%, spadek o 3 p.p. Brak większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej pracy na rynku lokalnym częściej deklarują mężczyźni (25%) niż kobiety (18%), a także mieszkańcy co najmniej półmilionowych miast (35%) i pracujący na własny rachunek (35%). Trudności ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy częściej niż przeciętnie zgłaszają bezrobotni (37%) oraz osoby zajmujące się domem (23%)/

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka