• +48 502 21 31 22

Ponad pół miliona wniosków o wypłatę 500 plus w regionie

Wnioski złożone w woj. śląskim dotyczyły niemal 863 tys. dzieci.

Ponad pół miliona wniosków o wypłatę 500 plus w regionie

Od początku tego roku liczba wniosków do ZUS o świadczenie wychowawcze w skali kraju przekroczyła 5 mln, które objęły ponad 7,862 mln dzieci. Jak jest pod tym względem w woj. śląskim?

– Od stycznia do końca wakacji rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego poprawnie wypełnili i wysłali blisko 565 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze. Wnioski te dotyczyły niemal 863 tys. dzieci. ZUS na bieżąco przekazuje pieniądze na wskazane przez wnioskujących konta bankowe. Wartość przelewów na konta rodziców w regionie sięga obecnie 3,051 mld zł – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W skali województwa najwięcej wniosków pochodzi od rodziców z Katowic, bo blisko 36 tys., następnie z Częstochowy – niemal 26 tys., Bielska-Białej – ponad 24 tys. oraz z Gliwic i Sosnowca – po ok. 23 tys.

Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać tylko elektronicznie – przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Od przyszłego roku wysokość świadczenia wychowawczego będzie wyższa – zwiększy się z 500 zł do 800 zł. Wypłata świadczenia w zwaloryzowanej wysokości rozpocznie się nie wcześniej niż w styczniu 2024 r. Rodzice i opiekunowie nie będą musieli składać nowych wniosków, a ZUS sam podniesie wysokość wypłacanego świadczenia. Nastąpi to automatycznie i obejmie wszystkich, którzy na 1 stycznia 2024 r. będą mieli do niego prawo w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka