• +48 502 21 31 22

Jak wrócić do pracy po urlopie bez stresu?

Pracodawcy i menadżerowie zamiast naciskać na pełne zaangażowanie od pierwszej minuty pracy po urlopie, powinni wykazać się wyrozumiałością i okazać wsparcie tym, którzy wracają po wypoczynku do zawodowej rutyny.

Jak wrócić do pracy po urlopie bez stresu?

Dla wielu firm okres wakacji to czas spowolnienia. – Wynika to z tego, że pracownicy są na urlopach, ale jak wracają to okazuje się, że mają często więcej, a nie mniej obowiązków. Muszą nie tylko na bieżąco wykonywać swoje zadania, ale dodatkowo nadrobić to, co działo się pod ich nieobecność. Pracodawcy i menadżerowie zamiast naciskać na pełne zaangażowanie od pierwszej minuty pracy po urlopie, powinni wykazać się wyrozumiałością i okazać wsparcie tym, którzy wracają po wypoczynku do zawodowej rutyny. Takie działanie z pewnością przełoży się na większą efektywność i lojalność pracowników, zmniejszy też ilość zwolnień lekarskich w kolejnych miesiącach – tłumaczy Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Jak w pięciu prostych krokach okiełznać pourlopową rzeczywistość w pracy? – Po pierwsze – zrób porządki – radzą eksperci Personnel Service. – To, co najbardziej przytłacza po powrocie z urlopu, to skrzynka e-mailowa, na którą spłynęło kilkaset wiadomości. Z każdą z nich trzeba się zapoznać, zaglądając do załączonych dokumentów i ustalając priorytety, jeżeli chodzi o kolejność odpowiadania. Niektóre sprawy pewnie nie będą już wymagały interwencji, inne wręcz przeciwnie. Żeby nie zginąć w gąszczu informacji, trzeba dać sobie czas. Umiejętne zapanowanie nad mnogością tematów – bieżących i zaległych – jest kluczem do sukcesu. Warto pierwszy dzień, a nawet kilka dni, przeznaczyć właśnie na przeczytanie i odpisanie na maile – wskazują eksperci.

Nie należy też robić wszystkiego na raz. – Po wakacyjnym trybie, w którym zapomnieliśmy na chwilę o pracy i skupialiśmy się na relaksie oraz odpoczynku, ciężko z dnia na dzień przestawić organizm. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka i za szybkie tempo mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. To natomiast spowoduje, że nasza praca nie będzie wydajna i satysfakcjonująca. Dlatego w pierwszych dniach po urlopie nie bierzmy zbyt dużo na siebie. Racjonalnie planując czas pracy i wyznaczając jasno priorytety, sprawimy, że sprawy stopniowo i naturalnie wrócą na dawny tor – wyjaśniają specjaliści.

Po powrocie z urlopu kluczowa jest systematyczność. – Tylko dzięki niej uporamy się z zaległościami i będziemy w stanie na bieżąco realizować zadania. Podziel je na ważne, nieważne, pilne oraz niepilne. Ustalenie priorytetów na pewno ułatwią spotkania z kolegami z pracy. Porozmawiaj z nimi o tym, co działo się podczas twojej nieobecności i co aktualnie jest kluczowe – brzmi kolejna z rad.

– Kiedy po powrocie z urlopu czujesz, że giniesz w natłoku obowiązków, porozmawiaj o tym z przełożonym. Być może uda się ustalić nowe terminy realizacji zaległych projektów, zadania zostaną rozłożone na mniejsze części lub dostaniesz do wsparcia kogoś, kto akurat ma nieco przestrzeni na realizację dodatkowych aktywności. Najgorsze, co możemy zrobić, to dać sobie wrzucić na głowę zbyt dużo. Wtedy zamiast z nową energią po urlopie, będziemy zmęczeni po kilku dniach pracy jeszcze bardziej niż przed wakacjami – ostrzegają eksperci.

Ważne jest, by dać sobie czas na odpoczynek, ponieważ pierwsze dni w pracy po długim urlopie mogą być wyczerpujące dla organizmu. Poza powrotem do naturalnego rytmu zawodowego trzeba też na nowo zorganizować swoją codzienność. – Może być to aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, spacer czy wieczór z książką. Cokolwiek, co może nam przypomnieć o luzie, który mieliśmy na urlopie – podsumowują.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka