• +48 502 21 31 22

Zmiany w zatrudnianiu młodocianych

Głównym celem nowego rozporządzenia jest dostosowanie przepisów z uwagi na postęp techniczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat w większości sektorów gospodarki.

Zmiany w zatrudnianiu młodocianych

Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym. Pojawił się nowy, dostosowany do obecnych warunków, wykaz prac wzbronionych szesnasto- i siedemnastolatkom oraz prac dopuszczonych, jeśli są one niezbędne w nauce zawodu. Projektowane rozporządzenie zastąpi dotychczasowe, wydane w sierpniu 2004 r. Chodzi przede wszystkim o ułatwienie młodym ludziom praktycznej nauki w zawodzie szkutnika, dekarza, spawacza, mechanika i stolarza w obecnych warunkach.

Jak przypomniano w uzasadnieniu do projektu, Rada Ministrów w drodze rozporządzenia może zezwolić na zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac wzbronionych, jeżeli jest to potrzebne do odbycia przygotowania zawodowego, określając jednocześnie warunki zapewniające szczególną ochronę zdrowia młodocianych zatrudnionych przy tych pracach. Podano, że regulacje zawarte w projekcie są zgodne z przepisami dyrektywy w sprawie ochrony pracy osób młodych oraz uwzględnia rozporządzenie ministra edukacji w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

W uzasadnieniu można przeczytać, że "głównym celem wydania nowego rozporządzenia jest dostosowanie przepisów do obowiązujących standardów wykonywania pracy przez młodocianych" z uwagi "na postęp techniczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat w zdecydowanej większości sektorów gospodarki". – Również postęp technologiczny, widoczny w oferowanych współcześnie środkach ochrony indywidualnej, coraz doskonalsze narzędzia oraz efektywniej zabezpieczane urządzenia wykorzystywane przy praktycznej nauce zawodu spowodowały, że obecnie obowiązujące regulacje wymagają dostosowania do współczesnych standardów w wielu gałęziach przemysłu – podkreślono.

Projektowane rozporządzenie zawiera dwa załączniki. Pierwszy z nich zawiera wykaz prac wzbronionych młodocianym, drugi – prac wzbronionych młodocianym dopuszczonych dla młodocianych w wieku powyżej 16 lat, jeżeli jest to niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego. Jak wskazano w projekcie rozporządzenia, zatrudnienie młodocianych przy pracach nie może mieć charakteru pracy stałej, lecz ma ograniczać się do zaznajamiania młodocianych z czynnościami niezbędnymi do odbycia przygotowania zawodowego.

W Ocenie Skutków Regulacji podano, że projektowane rozporządzenie uwzględnia potrzeby pracodawców zatrudniających młodocianych w ramach praktycznej nauki zawodu. – Obecnie obowiązujące rozporządzenie nie spełnia już wymagań i powoduje, że w wielu sektorach gospodarki młodociani nie mogą być zatrudniani i nie mogą nabywać umiejętności potrzebnych do wykonywania określonego zawodu. Dotyczy to w szczególności praktycznej nauki w zawodzie szkutnika, dekarza, spawacza, mechanika i stolarza – wskazano. Zmiana została również podyktowana nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy rozszerzającą wykaz procesów technologicznych, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. – Najważniejszym czynnikiem w procesie praktycznej nauki zawodu ludzi młodych jest ochrona ich zdrowia oraz budowanie świadomości zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym ujęciu projektowane rozporządzenie zawiera znowelizowane i dostosowane do podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego regulacje pozwalające na bezpieczną praktyczną naukę zawodu, a także na przygotowanie zawodowe młodocianych na podstawie przepisów prawa pracy w pozaszkolnym systemie kształcenia – podkreślono.

Czytaj także: Zmiany w zasadach wynagradzania młodocianych

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka