• +48 502 21 31 22

Nowelizacja Kodeksu pracy niezgodna z konstytucją? Apel transportowców

Po nowelizacji przepisów kierowca po powrocie z podróży zamiast odpoczywać, będzie mógł dalej pracować w innym miejscu, a potem legalnie wrócić do przewozu pasażerów lub towarów.

Nowelizacja Kodeksu pracy niezgodna z konstytucją? Apel transportowców

Branża transportowa prosi prezydenta RP o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji Kodeksu Pracy. Według przewoźników nowe przepisy mogą zwiększyć ryzyko wypadków drogowych. Ich wątpliwości wzbudza m.in. przepis, zgodnie z którym pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Jak tłumaczą, w ten sposób można wyobrazić sobie zawodowego kierowcę, który po powrocie z podróży zamiast odpoczywać, będzie mógł dalej pracować w innym miejscu, a potem legalnie wrócić do przewozu pasażerów lub towarów. Przez możliwość takiego mechanizmu rośnie ryzyko wypadków drogowych.

Transportowcy przekonują, że może to być niezgodne z konstytucją, bo zagraża bezpieczeństwu. Według organizacji Transport i Logistyka Polska nowelizacja Kodeksu pracy powinna być jeszcze raz pod tym kątem dokładnie przenalizowana.

– Transport i Logistyka Polska już w trakcie prac nad wskazaną wyżej dyrektywą przestrzegał przed potencjalnymi problemami, jakie dla branży transportu drogowego może przynieść jej niewłaściwe wdrożenie. Dla branży, której specyfika ze względu na mobilność pracowników i nieprzewidywalność ich czasu pracy różni się w zasadniczy sposób od innych branż, w których pracownik pracuje stacjonarnie w wyznaczonym przez pracodawcą miejscu pracy. Niestety autorzy ustawy zignorowali sygnalizowane już przed laty przez TLP problemy. Zignorowane zostały także nasze uwagi skierowane do administracji rządowej oraz do Senatu. A zgłaszane wątpliwości pozostały bez jakiejkolwiek odpowiedzi. Dlatego też TLP zwróciło się z prośbą do Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy z wnioskiem o skierowanie uchwalonej przez Sejm ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania zgodności z Konstytucją trzech przepisów – tłumacza autorzy pisma.

Pełna treść pisma.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka